Z komentarzem …

Z serii: Powyborcze refleksje

Komentarz autora:

„W 1914 na ziemiach polskich było: 57% analfabetów w zaborze rosyjskim, 40% w Galicji i 5% w zaborze pruskim.”

Zobacz dyskusję w grupie „Jestem gorszego sortu”, tutaj (żródło):
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10157100744587345

Mój komentarz:

Brzmi to dobrze, ale podejrzewam,  że względy historyczne mają tylko częściowy wpływ na taki podział Polski. Pozostają uwarunkowania nam współczesne, o których już wielokrotnie pisałem.

Tereny, na których wygrała wybory Koalicja Obywatelska, to te miejsca, gdzie PO, .Nowoczesna i KOD są bardziej popularne od PiS-u bo są to organizacje pro-niemieckie i pro-EU. Wyjątkiem jest tu rzekomy „Ciemnogród Dolnośląski”. Może to być rezultat tego, że ludzie na Dolnym Śląsku znają lepiej Frasyniuka, który od początku „Solidarności” miał tam silną opozycję w środowiskach patriotycznych. Byłoby to zgodne z moimi obserwacjami z tamtych lat – w Krajowej Komisji Porozumiewawczej i później w Komisji Krajowej „Solidarności”. Dziś z Frasyniuka robi się „bohatera”, ale ludzie we Wrocławiu wiedzą lepiej.

Niepotrzebnie Koalicja podpierała się takimi „autorytetami” jak Frasyniuk, Wałęsa oraz byli współpracownicy KOR-u. Myślę, że odebrało jej to sporo głosów. Zapomnieli, że Polska jest krajem podzielonym oraz o tym, że ludzie pamiętają to, czego byli świadkami. Nie będę tu rozwijał innych wątków, na przykład faktu, że całe to środowisko ma silne „zabarwienie etniczne”, którego lojalność wobec Polski jest często (słusznie lub niesłusznie) kwestionowana. W każdych wyborach ma to także statystyczne i taktyczne znaczenie.

Natomiast wygrana PiS-u we wschodnich dzielnicach Polski, to w jakiejś części rezultat zaciekłej propagandy antyrosyjskiej rozsiewanej przez pro-amerykański PiS i straszenia Polaków rzekomym zagrożeniem ze Wschodu. Pamiętajmy, że te ziemie historycznie ucierpiały więcej i częściej od Moskali niż ziemie zachodnie. Tu też bardziej żywe są kresowe sentymenty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura, Polityka i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.