Rewolucja Żółtych Kamizelek – Postulaty

Ruch Żółtych kamizelek (fr: Mouvement des gilets jaunes) jest protestem, który zaczął się w mediach społecznościowych w maju 2018 roku. Zaowocował on demonstracjami, które rozpoczęły się 17 listopada we Francji i szybko rozszerzyły się na belgijski region Walonia.

Katalizatorem ruchu były podwyżki cen paliwa i wzrastające koszty utrzymania oraz nieproporcjonalne obciążenie podatkami pracowników i klas średnich, zwłaszcza na obszarach wiejskich i podmiejskich. Protestujący wezwali do obniżenia podatków na paliwo, ponownego wprowadzenia podatku proporcjonalnego do bogactwa, podniesienia minimalnego wynagrodzenia i rezygnacji Emmanuela Macrona z funkcji prezydenta Francji. Protest Żółtych Kamizelek jest więc wyrazem walki obywateli z pauperyzacją (zubożeniem) społeczeństwa. W walce tej, mimo różnic w ich podstawowych programach, solidarnie uczestniczy wiele organizacji społecznych i politycznych.

Żółte kamizelki stały się symbolem ruchu, ponieważ od 2008 roku prawo wymaga od wszystkich francuskich kierowców posiadania kamizelek odblaskowych w swoich pojazdach podczas jazdy. W rezultacie, kamizelki odblaskowe są powszechnie dostępne i niedrogie. Od początku grudnia 2018 r. symbol ten stał się popularny od Europy do Iraku. Różne grupy korzystają z kamizelek o wysokiej widoczności, aby zwrócić uwagę na ich agendy i w ten sposób zwiększyć „widoczność” ich postulatów.

Postulaty Ruchu Żółtych Kamizelek

Biorąc pod uwagę, że politycy udają, iż nie rozumieją roszczeń Gilets Jaunes, ponieważ ich obietnice nie są wystarczające, aby zapewnić prawdziwą i trwałą zmianę, poniżej podajemy podstawową listę postulatów, których realizacja zagwarantuje długoterminowe rezultaty. Nie jesteśmy naiwni, wiemy, że plutokraci u władzy zrobią wszystko, aby temu zapobiec, ale uważamy za konieczne zastosowanie przynajmniej niektórych z tych propozycji.


(Kliknij w powyższą planszę aby ją powiększyć)

I – Gospodarka

 1. POLITYKA FISKALNA: Wprowadzić do Konstytucji zapis uniemożliwiający państwu zawłaszczanie więcej niż 25 % dochodów obywateli (w postaci podatków, kosztów świadczeń, itp.)
 2. PODWYŹKI: Zwiększyć o 40% gwarantowany dochód minimalny, emerytury i świadczenia socjalne.
 3. REKRUTACJA: Przeprowadzić masową rekrutacja pracowników państwowych w celu zapewnienia jakości usług publicznych do poziomu sprzed reform służby cywilnej z 2007 r.: Stacje, szpitale, szkoły, urzędy pocztowe …
 4. MIESZKANIA: Zbudować 5 milionów mieszkań komunalnych, aby obniżyć czynsz, ceny nieruchomości i ponownie zdynamizować gospodarkę dzięki nowym pracownikom. Karać burmistrzów i prefektów, którzy pozwalają bezdomnym spać na zewnątrz.
 5. BANKI: Zreorganizować banki, aby uchronić społeczeństwo przed kryzysami, zlikwidować monopole, oddzielić banki inwestycyjne od komercyjnych i zakazać pomocy finansowej dla banków ze środków publicznych (z kieszeni społeczeństwa).
 6. DŁUGI: Usunąć dług, który nie ma żadnego powodu by był, już zapłacono go kilka razy.

II – Polityka

 1. KONSTYTUCJA: Napisać Konstytucję broniącą ludzi i interesów suwerennego narodu. Ustanowić prawo do referendum z inicjatywy społecznej.
 2. ZAKAZAĆ: lobbingu i innych grup wpływu. Wykluczyć z życia politycznego każdego, kto ma brudną przeszłość kryminalną i położyć kres kumulacji mandatów.
 3. FREXIT: Wyjść z Euro w celu odzyskania suwerenności monetarnej, politycznej i gospodarczej (zgodnie z referendum w 2005 r.); odrzucić art. 123 traktatu lizbońskiego w celu odzyskania prawa do monety (50 mld euro rocznie)
 4. PODATKI: Odzyskać 80 miliardów euro traconych co roku przez państwo z powodu zjawiska unikania podatków w ramach CAC 40 .
 5. ZATRZYMAĆ: Zaprzestać prywatyzacji i odzyskać dóbra publiczne: autostrady, linie kolejowe, parkingi.
 6. RADARY I KAMERY: Zlikwidować fotoradary i kamery wideo umożliwiające grzywny, które są niczym więcej niż ukrytymi podatkami.
 7. EDUKACJA: Wykluczyć jakąkolwiek ideologię z oświaty oraz wykluczyć niszczycielskie technologie edukacyjne (metoda globalna …)
 8. SPRAWIEDLIWOŚĆ: Czterokrotnie zwiększyć budżet wymiaru sprawiedliwości i ograniczyć czas trwania postępowania z mocy prawa. Uprościć i uczynić diałalność wymiaru sprawiedliwości całkowicie wolną i dostępną dla wszystkich.
 9. MEDIA: Złamać monopole i zakazać politycznego mecenatu. Udostępnić media obywatelom i zapewnić różnorodność opinii. Położyć kres propagandzie wydawców. Wycofać publiczne dotacje dla mediów (2 miliardy rocznie) i zwolnienia podatkowe dla dziennikarzy.
 10. ZAGWARANTOWAĆ: wolność obywateli włączenie z zakazem ingerencji państwa w edukację, rodzinę, zdrowie …

III – Zdrowia / Środowisko

 1. ROTACJA SPRZĘTU: Wydłużyć gwarancję na minimum dziesięć lat, gwarantując ofertę części zamiennych.
 2. PLASTIK: Zabronić wprowadzania do obrotu butelek, szklanek i opakowań zanieczyszczających.
 3. PRZEMYSŁ FARMACEUTYCZNY: Zmniejszyć ich wpływ na procedury leczenia, lekarzy, szpitale.
 4. ROLNICTWO: Zakazać GMO, pestycydów, substancji zaburzających gospodarkę hormonalną i monokultur.
 5. REINDUSTRIALIZACJA Francji w celu uniknięcia importu, a zatem dodatkowego zanieczyszczenia wynikającego z transportu.

IV – Geopolityka

 1. NATO: Natychmiast wyjść z NATO i zakazać francuskiej armii udziału w agresywnych wojnach.
 2. FRANCUSKA AFRYKA: zaprzestać grabieży zasobów afrykańskich oraz ingerencji politycznych i wojskowych. Zwrócić pieniądze dyktatorów i towary splądrowane ich narodom. Natychmiast sprowadzić do Francji wszystkich francuskich żołnierzy. Położyć kres afrykańskiemu systemowi franków, który utrzymuje Afrykę w biedzie. Ustanowić równe stosunki z państwami afrykańskimi.
 3. IMIGRACJA: Zapobiec przepływom migracyjnym, których nie można pomieścić i zintegrować z powodu kryzysu cywilizacyjnego, którego doświadczamy.
 4. POLITYKA ZAGRANICZNA: Skrupulatne szanować prawo międzynarodowe i podjęte zobowiązania.

Spełnienie powyższych postulatów natychmiast zmieni codzienne życie Francuzów. Tylko artykuły 9 i 10 tej Karty mogą wytworzyć dla Skarbu Państwa 130 miliardów rocznie. Francja to bogaty kraj, ciężko pracujący i pracowici ludzie nie muszą żyć w nędzy.


Źródło: Scenarieconomici.it
Tłumaczenie: L.B.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Rewolucja i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.