Nadia Sawczenko – Ukraina między Europą a Azją

Prelekcja Nadii Sawczenko na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – z listopada 2017:

Mój komentarz:

Interesujący wykład, ale sporo w nim nośnych społecznie marzeń. Trzeba powiedzieć, że takie wartości jak dobrobyt, bezpieczeństwo i wolności obywatelskie każdy naród musi sobie wypracować i wywalczyć u siebie sam. Narody europejskie stworzyły sobie taką rzeczywistość własną pracą i własną walką wewnętrzną. Nikt im tego z zewnątrz nie dał. I tu Sawczenko ma rację, może dlatego to ona siedzi dziś w więzieniu, a Tymoszenko znów cieszy się wolnością. Pamiętam jak na Majdanie, w 2014 roku propagandziści – populiści karmili ukraińskich cywili uzasadnieniem rozruchów, które dosłownie brzmiało tak: „Żeby nam się lepiej żyło”. Dziś chciałoby się zapytać: „No i żyje wam się lepiej?” Tak się robi rewolucje, ale co z tego wynika dla ludzi? Jak na razie, same straty.

Z obserwacji sceny politycznej Ukrainy wynika, że Ukraina liczy na pomoc finansową z Zachodu, że Ukraińcy masowo emigrują z kraju, że państwa NATO zbroją ukraińską armię po to aby walczyła z Rosją, że propaganda demonizuje Rosję (choć jest to bratni, słowiański naród) i namawia do „braterstwa” z USA lub z Niemcami, z którymi kulturowo nic Ukrainy nie łączy. Natomiast tzw. wymogi ekonomiczne prowadzą do uzależnienia i wykorzystania ekonomicznego Ukrainy, to jest do systemu kolonialnego.

W sytuacji takiej zależności od Zachodu, Ukraina z całą pewnością nie zachowa niezależności politycznej, a co za tym idzie, nie doczeka się ani dobrobytu, ani bezpieczeństwa, ani prawdziwej wolności. Wszystkie te trzy elementy są uwarunkowane prawem narodu do samostanowienia, a prawo to opiera się głównie na własnej pracy i własnych osiągnięciach narodu. Reszta to bajki dla dzieci o pięknym i bogatym księciu, który pewnego dnia przyjdzie do biednego Kopciuszka i ją wyciągnie z biedy. Ale nawet Kopciuszek musiała za to zapłacić „w naturze” 🙂

O systemie podatkowym w Kanadzie Nadia niestety nie ma zielonego pojęcia. Od lat 90-tych XX wieku w Kanadzie wprowadza się coraz wiecej przywilejów podatkowych dla korporacji i bogatych biznesmenów, przez co państwo biednieje, a powstające luki budżetowe muszą uzupełnić zwykli ludzie. W efekcie biednieją ludzie, a bogaci stają się coraz bogatsi. Również, cierpi na tym oświata, służba zdrowia i usługi socjalne.

Jeśli chodzi o swobodę na Zachodzie, to istnieje na ten temat wiele mitów, podobnych do mitów o demokracji, której nigdzie nie ma. Ta swoboda również ulega stopniowej likwidacji w miarę umacniania się systemu drapieżnego kapitalizmu, co zaczęło się po upadku Związku Radzieckiego i po zakończeniu konkurencji ideologicznej między komunizmem i kapitalizmem. Podobne zmiany obserwuje się w sferze dobrobytu społeczeństwa, czego najlepszym dowodem są coraz częstsze protesty społeczeństw zachodnich przeciwko tzw. „austerity measures”. Natomiast o bezpieczeństwie trudno jest mówić kiedy rządy i elity państw zachodnich świadomie i celowo dążą do globalnej wojny i w tym celu wykorzystują Ukrainę, Syrię Polskę oraz kraje bałtyckie i wiele innych państw.

I jeszcze mała poprawka: Wojny na Ukrainie nie zaczęli Poroszenko i Putin. Tą wojnę zaczął niekonstytucyjny i krwawy przewrót w Kijowie (Majdan), finansowany, zachęcany i wspierany przez państwa zachodnie z USA i UE na czele. Uczestniczyła w tym równiez Polska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.