Bliski Wchód – ciąg dalszy …

Po spotkaniu, ministrowie spraw zagranicznych Iraku i Turcji zażądali aby wszystkie obce wojska przebywające na ich terytorium opuściły teren Bliskiego Wschodu i powróciły do swoich krajów. Stwiedzili, ze celem Iraku i Turcji jest zwalczanie terroryzmu w Iraku i w Syrii oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Libii, Syrii i regionu. Warto tu zauważyć, że Turcja jest członkiem NATO, ale zachowuje pełną suwerenność w formułowaniu własnej polityki zagranicznej. (Źródło: AlJazeera)

Jeśli jest to sygnał, że Turcja ustawia się na pozycji mediatora w obecnym konflikcie między Iranem i Stanami Zjednoczonymi, lub że próbuje wypełnić lukę po wpływach irańskich w Iraku, lub że próbuje te wpływy wzmocnić, obecna polityka zagraniczna Turcji jest godna uwagi i, być może, naśladowania przez państwa europejskie. Przypomnijmy, że jutro (piątek) europejscy ministrowie spraw zagranicznych mają się spotkac i obradować nad tym jak Europa zareaguje na konflikt między USA i Iranem. (Źródło: AlJazeera)

Dowódca sił powietrznych Iranu stwierdził, że Iran w swoim ataku na bazy amerykańskie w Erbil i Ayn al-Asad unikał zabijania żołnierzy, natomiast koncentrował się na zniszczeniu sprzętu wojskowego. Stwierdził również, ze były to pierwsze w całej serii ataków i wezwał obce wojska do wycofania się z Bliskiego Wschodu. (Źródło: AlJazeera)


Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller oświadczył na antenie Polsat News, że działania Polski są nastawione na deeskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie i nie zmierzają do tego, aby w regionie wybuchła wojna. Rzecznik podkreślił także, że dotychczasowe ataki mają raczej charakter polityczny i „wydaje się, że jeśli Iran naprawdę chciałby skutecznie zaatakować bazę znajdującą się na terenie Iraku, to by to zrobił”. (Źródło: Sputnik)

Gen. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, po niejawnym posiedzeniu sejmowej komisji obrony, oświadczył, że polscy żołnierze w Iraku są przygotowani na każdy scenariusz rozwoju wypadków. Stwierdził też, że sposób wyszkolenia i przygotowania polskich żołnierzy był podczas tego ataku jak najbardziej prawidłowy do zaistniałego zagrożenia. Zachowanie i procedury nie zawiodły. Generał pochwalił wysokie morale żołnierzy. (Źródło: Sputnik)

Na tle zaostrzenia stosunków między USA i Iranem wczoraj doszło do kolejnego już ostrzału zielonej strefy w Bagdadzie, w której mieszczą się instytucje rządowe i ambasady, w tym amerykańska placówka. Dwa pociski „Katiusza” spadły w zielonej strefie w centrum Bagdadu. Służba prasowa irackich organów bezpieczeństwa oświadczyła, że w rezultacie ataku nikt nie został poszkodowany. (Źródło: Sputnik)


W wywiadzie dla irańskiej agencji Press TV, były profesor antropologii w Cabrillo College w Aptos w Kalifornii, Dennis Etler, powiedział: „Zabójstwo generała porucznika Qassem Suleimaniego było aktem desperacji i tchórzostwa”.

„Jednym z powodów morderstwa Suleimaniego są coraz ściślejsze powiązania między Chinami, Rosją i Iranem, jak widać w ostatnich wspólnych ćwiczeniach morskich w Zatoce Omańskiej. To pokazało, że próba izolacji Iranu na arenie międzynarodowej była całkowitą porażką. Powinno być jasne, że sankcje ekonomiczne nałożone przez Waszyngton na wszystkie trzy kraje popychają je coraz bliżej ku sobie, nie izolując ich od społeczności międzynarodowej ”- dodał. (Źródło: PressTV)


„Prezydent Iranu Hassan Rouhani stanowczo zareagował na poparcie niektórych brytyjskich urzędników dla niedawnego zabójstwa generała porucznika Qassema Soleimaniego przez USA w Iraku, zauważając, że wysiłki antyterrorystyczne irańskiego dowódcy  przyczyniły się do bezpieczeństwa międzynarodowego, w tym także Wielkiej Brytanii .

„Nie ma wątpliwości, że gdyby nie wysiłki męczennika gen. Qassem Soleimaniego, nie cieszyłbyś się dzisiaj spokojem w Londynie”, powiedział Rouhani podczas rozmowy telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w czwartek, wzywając Londyn do ponownej wizyty stanowisko w tej sprawie.

Rouhani nazwał generała Soleimani przyjacielem wszystkich narodów regionalnych i orędownikiem walki antyterrorystycznej.” (Źródło: PressTV)


„Duża liczba osób zebrała się w czwartek na placu Al-Muhafaza w Lattakii, Syria, aby wyrazić potępienie dla amerykańskiej agresji kryminalnej w pobliżu lotniska w Bagdadzie, co doprowadziło do męczeństwa przywódcy al-Qudsa Failaqa Generała Qassem Soleimani oraz wiceprzewodniczącego Irakijskiej Komisji Mobilizacji Ludowej Abu Mahdi al-Muhandis i wielu ich towarzyszy.

W przemówieniu podczas demonstracji, w której wzięły udział popularne i oficjalne osoby, przewodniczący Departamentu „Islamskich Fundacji Lattakia Awqaf” szejk Mohammad Alio potwierdził, że to stanowisko jest wyrazem lojalności wobec męczenników, których poświęcenie znacznie przyczyniło się do pokonania syjonistyczno-amerykańskiego. projektu w regionie oraz eliminacji organizacji terrorystycznych w Syrii i Iraku.

Alio zasalutował Syryjskiej Armii Arabskiej i krajom osi oporu, które poświęciły się, aby osiągnąć to zwycięstwo.” – (Źródło: SANA)


c.d.n.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.