Putin: Rosja musi bronić prawdy o zwycięstwie nad faszyzmem

Zdaniem prezydenta Rosji, w czasach, gdy niektóre państwa próbują pisać na nowo prawdę o wydarzeniach sprzed 70 lat, Rosja jest zobowiązana do zachowania prawdy o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

„Trzeba koniecznie przeciwstawiać fakty kłamstwom. W tym celu w Rosji powstanie największy kompleks dokumentów archiwalnych dotyczących II Wojny Światowej, który będzie dostępny zarówno dla Rosjan, jak i dla obcokrajowców” –  podkreślił Putin podczas swojego orędzia do Zgromadzenia Federalnego.

Przeczytaj cały artykuł w Sputniku …

Komentarz: Panie Putin, nikt nie neguje roli Związku Radzieckiego w zwycięstwie nad faszyzmem po zaatakowaniu przez Niemcy Związku Radzieckiego w 1941 roku, czyli podczas tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Natomiast nie pozwolimy fałszować historii przed 1941 rokiem i wydarzeń, które poprzedzały rozpoczęcie działań wojennych. Dotyczy to zarówno polityki Związku Radzieckiego, jak i polityki Polski w tamtym okresie czasu.

Jedną ze spraw, które Pan łaskawie zechciał Polsce zarzucić była kwestia Zaolzia. Zajęcie przez Polskę Zaolzia w 1938 roku było dokładnie tym samym, czym było zajęcie przez Rosję Krymu w 2014 roku. Szczegóły proszę zobaczyć tutaj: https://wp.me/p6zxst-3BM . Polemikę z innymi kwestiami w tym sporze znajdzie Pan w artykułach opublikowanych w RegioniePojezierze w dniach 13 i 14 stycznia 2020 roku i wcześniej.

W sprawie upublicznienia archiwum dokumentów dotyczących II Wojny Światowej, będzie to istotnie cenna inicjatywa, o ile Rosja w tym archiwum udostępni wszystkie dokumenty dotyczące tego sporu, łącznie z wszystkimi protokołami do Paktu Ribbentrop – Mołotow i wszystkimi dokumentami dotyczącymi wywózki polskich obywateli w głab ZSRR od 1939 roku, włączając w to wszystkie dokumenty dotyczące obozów jenieckich w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie oraz oraz ich mordu zbiorowo okreslanego mianem zbrodni katyńskiej, a także wszystkie dokumenty dotyczące tzw. „wyzwalania Polski”. Byłoby dobrze, gdyby Rosja przy tej okazji odtajniła wszystkie dokumenty dotyczące kolaboracji lokalnych środowisk żydowskich i polskich Żydów z nacierającą armią sowiecką i z NKWD. Tylko w takim przypadku będzie to inicjatywa historyczna, a nie propagandowa.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.