Cybernetyczne podstawy wojny informacyjnej

Komentarz: Ten cykl wykładów odpowiada na pytanie, „Czy istnieją prawdziwe konspiracje, czy też tylko teorie konspiracyjne (spiskowe)? W swojej łatwowierności, która opiera się na przekonaniu, że świat jest uczciwy i prostolinijny, zazwyczaj odrzucamy teorie spiskowe, jako coś niemożliwego. Jest to jednak postawa idealistyczna, która graniczy z naiwnością.

Przez długi czas nie mogłem zrozumieć dlaczego ludzie wykształceni i politycznie doświadczeni, a z pewnością inteligentni, (choć niekoniecznie uczciwi), publikują w mediach społecznościowych prymitywną propagandę na poziomie ulicznego rynsztoku. Doszedłem do wniosku, że jest to narzędziem wojny informacyjnej, jaka się obecnie toczy. Wojny opartej na ściśle określonych celach strategicznych i prowadzonej według określonych zasad taktycznych.

Niestety żyjemy w demokracji gdzie duże znaczenie mają opinie i głosy większości. Według Janusza Korwina-Mikke, (i nie tylko), w każdym społeczeństwie większość ludzi jest głupia oraz niezdolna do zrozumienia abstrakcyjnych pojęć i argumentów merytorycznych. Zamiast tego, większość ludzi funkcjonuje na poziomie prostych stereotypów i reaguje głównie na bodźce emocjonalne. W polityce szczególnie skuteczne są zwłaszcza emocje negatywne. Dlatego wytrawni gracze, a szczególnie ci „dobrze zorganizowani”, dobierają propagandę do poziomu odbiorców, do których tą propagandę adresują. Jest to najpraktyczniejszym sposobem skutecznego manipulowania opini publicznej oraz postaw i zachowań społeczeństwa w systemie demokratycznym.

W związku z tym, społeczeństwa demokratyczne dzielą się na następujące grupy ludzi:

  • Gracze oraz ich Agenci, którzy ustalają i wdrażają cele, strategie oraz zadania operacyjne i taktyczne;
  • Oportuniści i Konformiści, czyli ludzie, którzy dla własnej korzyści lub wygody popierają Graczy;
  • Baranki i Owieczki, które popierają Graczy z naiwności lub głupoty;
  • Neutralni, czyli ludzie obojętni, którym wszystko jedno.

Istnieje jednak jeszcze jedna grupa ludzi, która odgrywa coraz ważniejszą rolę w dzisiejszej polityce, w dużej mierze opartej na wojnach hybrydowych i informacyjnych oraz na rozmaitych spiskach i konspiracjach. Są nimi służby, a także specjaliści i naukowcy zajmujący się zawodowo planowaniem strategicznym, technologią sterowania procesami politycznymi oraz manipulacją opinii publicznej. Często reprezentują oni interesy różnych grup oraz różnych sponsorów, choć wielu twierdzi, że rozwijana przez nich wiedza jest obiektywna. O ich działalności jest powyższe wideo, a także cykl wykładów na ten temat, do których linki dodałem w prawym panelu Regionu Pojezierze, w nowej sekcji „Cybernetyka społeczna”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.