Konrad Berkowicz wRealu24 o nowych podatkach i socjalizmie w… „czterech literach”! Na żywo!

Komentarz:  Aż do 34. minuty słuchałem tego wywiadu z zainteresowaniem. Niestety, Konrad Berkowicz, podobnie do innych polityków Konfederacji, przegina przysłowiową pałę w sprawie kapitalizmu. Świadczy to albo o nieznajomosci sytuacji w krajach zachodnich, albo o celowym manipulowaniu opinii publicznej w tym temacie. A tu praktyka znacznie odbiega od teorii.

Na Zachodzie, mieliśmy dokładnie taką sama propagandę i słyszeliśmy te same argumenty w latach 1990-tych. Na jakiej podstawie wmawiacie nam, że kapitaliści to dobrzy i wiarygodni ludzie – i tylko oni zapewnią narodowi dobre życie? Czy zapomnieliśmy własną historię? Gdy stworzy się odpowiednie warunki, (np. zlikwiduje się regulacje państwowe chroniące konsumenta i pracownika), chciwości kapitalistów raz spuszczonych ze smyczy nie da się zatrzymać.

Chcecie zlikwidować regulacje państwowe, pozwolić na wolny rynek, stworzyć warunki dla niczym nieograniczonego rozwoju kapitalizmu. Jaki jest tego skutek na Zachodzie, gdzie takie zmiany wprowadzono 30 lat wczesniej? W krótkim czasie nastąpiła monopolizacja rynku, gwałtowny i nieustający wzrost cen na wszystkie towary i usługi pierwszej potrzeby, oraz spadek jakości towarów i usług. Pracę w pełnym wymiarze godzin, z płatnymi urlopami i benefitami, zastąpiono szeregiem niskopłatnych prac w niepełnym wymiarze godzin, bez benefitów i urlopów. Wyeksportowano produkcję i wiele usług do krajów „tanich” po to by inwestorzy maxowali swoje zyski, choć wiele ludzi potraciło pracę, emerytury, domy i oszczędności. To są fakty.

Priorytetem stały się zyski inwestorów, upadła tzw. ochrona konsumenta i ochrona pracownika, nastąpiło wyalienowanie się klasy politycznej i mediów na skutek korupcji i kupowania polityków oraz rozmaitych redakcji przez korporacje, nastąpiło (i nadal następuje) zubożenie społeczeństw, mają miejsce cięcia na oświatę, służbę zdrowia, programy socjalne, kulturę, itd, itd, itd. Inflacja szaleje, ta oficjalna i ta ukryta.

A Wy chcecie dobrowolności ubezpieczeń, co doprowadzi do pozostawienia osób starych i chorych bez żadnej pomocy. Mówi Pan o tym, że ZUS upada, że młodych jest mniej a emerytów więcej… To ja się pytam, co się stało z pieniędzmi, które starym dziś ludziom odcinano z poborów przez całe ich życie? Dlaczego młodzi muszą te luki uzupełniać? Kto te pieniądze przekręcił i kto za to powinien siedzieć? Tak trzeba na to patrzeć!

Dlaczego, panie Konradzie, ludzie w całej Europie się buntują? Dlaczego demonstrują? I dlaczego Wasi publicyści (np. p. Michalkiewicz) opowiadają bzdury n.t. np. żóltych kamizelek we Francji, choć ich oryginalne postulaty są znane i opublikowane? Wygląda na to, że okłamujecie społeczeństwo i okłamujecie ludzi dlatego, że reprezentujecie interesy przedsiębiorców, a nie interesy całej reszty społeczeństwa. A to znaczy, że przedsiębiorcy i korporacje Was sponsorują.

W przeciwieństwie do Was, żyję i pracowałem w Kandzie przez 36 lat, co pozwoliło mi dokładnie zrozumieć kierunek zachodzących tu zmian. Dziś widzę, że do takich samych zmian wpychacie Polskę.

Kawa na ławę, panie Berkowicz. Nie podszywajcie się pod narodowe i religijne oczekiwania Polaków, gdy w praktyce prowadzicie politykę korzystną dla świata biznesu na koszt społeczeństwa. Albo jedno jest prawdą, albo drugie i poderzewam, że prawdą jest to drugie.

Być może Pan szczerze wierzy w to co Pan mówi, ale to nie znaczy, że ma Pan rację. Myślę, że tak ukształtowało Pana pańskie wykształcenie, pańskie środowisko i pańscy sponsorzy. Zapewniam Pana, że jest to bardzo niekompletny obraz rzeczywistości. Na Pana usprawiedliwienie dodam, że będąc w Pana wieku, sam miałem bardzo podobne poglądy. I wiem, że Pana poglądy także się zmienią w miarę nabierania życiowego doświadczenia – jeśli będzie Pan uczciwy ze sobą samym.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekonomia, Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.