Od „oficjalnego” historyka Regionu Pojezierze

mzwolskiMy, historycy, przyzwyczailiśmy się do traktowania historii „Solidarności” jako dziejów jednolitej struktury. Coraz częściej dostrzegamy jednak, że w tym przypadku szczególnie wartościowe jest ujęcie regionalne. Pokazuje ono bowiem, że chociaż problemy, z którymi borykał się Związek w całym kraju były podobne, to kształtujące się oddolnie struktury regionalne podchodziły do nich nieraz zupełnie odmiennie, oryginalnie.

Mamy obecnie do czynienia z prawdziwym „wysypem” publikacji na temat poszczególnych regionów „Solidarności”. Sam jestem autorem kilku, opisujących właśnie Region Pojezierze. Z przyjemnością informuję, że rozpocząłem właśnie prace nad monografią opozycji województwa suwalskiego lat 70. i 80., której „lwią” część zajmą dzieje lokalnej „Solidarności”.

Historycy badający dany region Związku zazwyczaj zwracają się o pomoc w dotarciu do dokumentów, informacji, do obecnych struktur, które odziedziczyły spuściznę archiwalną i często mają też kontakty z dawnymi działaczami. Region Pojezierze takiego „spadkobiercy” niestety nie ma. Stąd inicjatywa Pana Leszka Biegalskiego uruchomienia bloga internetowego poświęconego historii tego Regionu jest, w mojej opinii, szczególnie wartościowa.

Niniejszym publicznie zobowiązuję się do aktywności w „życiu” tego bloga, do czego gorąco namawiam wszystkich, dla których to, co się działo w północno-wschodnim skraju Polski przez całe lata 80. nie jest tylko odległym wspomnieniem, którym nie warto już sobie zaprzątać głowy. Myślę, że może to być świetne miejsce do wspomnień, dyskusji i wymiany opinii na temat tego co było i co nie powinno nigdy zostać zapomniane.

Przy okazji – serdecznie raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy do tej pory podzielili się ze mną swoimi wspomnieniami i zachęcam pozostałych do kontaktu ze mną (niestety, pomimo szczerych chęci nie jestem w stanie Was wszystkich odnaleźć). Wszelkie namiary na mnie można wyszukać na stronie internetowej IPN, a najlepiej zacząć od krótkiego maila: marcin.zwolski@ipn.gov.pl.

Serdecznie pozdrawiam,
Marcin Zwolski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia Regionu Pojezierze i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s