Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie zatwierdziła plan rozwiązania kryzysu syryjskiego

UNSC1

W piątek Rada Bezpeczeństwa ONZ jednogłośnie zatwierdziła rezolucję 2254/2015 zawierającą plan rozwiązania kryzysu syryjskiego. Plan ten zawiera między innymi:

Wszystkie strony konfliktu mają zaprzestać ataków na ludność i obiekty cywilne. Rozmowy z udziałem syryjskiego rządu i syryjskiej opozycji, maja się rozpocząć na początku stycznia. Celem tych rozmów jest utworzenie, w ciągu 6-ciu miesięcy, tymczasowego rządu przejściowego, w którego skład wejdą przedstawiciele wszystkich mniejszości i ugrupowań syryjskich biorących udział w rozmowach. Przekazanie władzy tymczasowemu rządowi przejściowemu ma być nadzorowane przez ONZ. Równocześnie, siły ONZ rozpoczną monitorowanie zawieszenia broni między stronami konfliktu. W ciągu 18-tu miesięcy, rząd tymczasowy ma wprowadzić nową konstytucję oraz, zgodnie z jej zasadami, doprowadzić do wyborów powszechnych w Syrii. Wybory odbędą się pod nadzorem ONZ. Syria ma pozostać jednym, niepodzielnym państwem. Do rozmów i do procesu pokojowego nie będą dopuszczone organizacje terrorystyczne ISIL i Al-Nusra. Będą one też wyłączone z zawieszenia broni.

Resolucja także potwierdza zasady Komunikatu Genewskiego z 30 czerwca 2012 roku i popiera uzgodnienia wiedeńskie z 30 października i 14 listopada 2015 roku w sprawie pełnej realizacji Komunikatu Genewskiego jako podstawy pokojowego procesu zakończenia konfliktu. Proces ten ma być realizowany przez Syryjczyków, pod nadzorem ONZ. Wszystkie strony obecnego konfliktu. objęte procesem pokojowym, mają umożliwić pomoc humanitarną dla ludności cywilnej.

Rezolucja potwierdziła suwerenność Syrii oraz wyłączne prawo obywateli Syrii do decydowania o przyszłości ich kraju i o składzie ich rządu.

Kwestią sporną pozostaje przyszłość obecnego prezydenta Syrii Bashar al-Assada oraz dopuszczalność rozwiązania militarnego. Strona amerykańska domaga się aby Assad nie mógł kandydować w wyborach, podczas gdy Rosja jest przeciwnego zdania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s