Afera wyborcza w Suwałkach

clipChcę tu zwrócić uwagę na dwa szczegóły tego wydarzenia oraz na stosunek pana ministra i kandydatki do społeczeństwa.
Dowód rzeczowy jest na tej stronie: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/krzyki-na-otwarciu-wystawy-o-gen-andersie,624650.html , gdzie znajdziecie państwo pięć krótkich klipów wideo z tego spotkania.

Ponieważ niektóre media, w swoich wideach, pomieszały wypowiedzi różnych stron podczas tego incydentu, poniżej przedstawiam te wypowiedzi w takiej kolejności w jakiej miały one faktycznie miejsce. W ten sposób mamy dużo dokładniejszy obraz tego co zaszło.

Szczegół 1:  A jednak wiec wyborczy

— (Video 1):

Minister Błaszczyk: – „Jest z nami córka generała Andersa, pani minister Anna Maria Anders, no i mam nadzieję, że po niedzielnych wyborach, pani senator Anders, pani senator, która będzie reprezentowała Suwałki, która będzie reprezentowała ten okręg wyborczy ku chwale naszej Ojczyzny. Dziekuję bardzo.”

Anders (fragment wystąpienia): – „Powtarzam to na każdym spotkaniu, uważam to za mój okręg, nasz okręg. Jak ktoś stara mi się powiedzieć, że ja do tego okręgu nie należę, to taka wystawa pokazuje, że jest inaczej.”

Głos z sali: – „Przepraszam, niech pani nie robi wiecu wyborczego w muzeum państwowym.” /…/ „To nie jest miejsce na wiec wyborczy. To jest bezprawie, co wy tu robicie. To jest łamanie prawa wyborczego.” /…/ „Generał Anders był wielkim patriotą. Łamanie prawa to nie jest patriotyzm.”

Głos z sali: – „Czy to spotkanie jest finansowane przez komitet wyborczy pani Anders, czy też zostało sfinansowane ze środków państwowych? To jest moje pytanie do pani Anders.”

Anders: „To ja odpowiem to tak: – Jak was nie interesuje wystawa o moim ojcu, to to nie jest wasze miejsce, żeby być tutej. Ja nie jestem tutej jako kandydat, ja jestem tutej jako córka mojego ojca!”

Komentarz: – Kłamstwo. Sama przed chwilą mówiła o okręgu wyborczym i przekonywała zebranych, że to jest „jej okręg”. A na zadane pytanie nie odpowiedziała wcale.

Szczegół 2:  „Obiecanki cacanki a głupiemu staje”

Podczas wystąpienia pani Anders, padło z sali pytanie. Pani Anders odpowiedziała:

„Jak jest jaiś komentarz, proszę do mnie, a nie żeby innym tam przeszkadzać…”
— (Video #2, Czas: 1:56)

a za chwilę dodała:

„Ale nie przerywać, tylko na końcu, jeżeli jest jakiś [temat?]”
— (Video #2, Czas: 2:11)

A co się stało później, po zakończeniu oficjalnych wypowiedzi? Sami osądźcie:

— (Video #1: Czas: 3:21):

Min. Zieliński: – „Zapraszam teraz państwa do zwiedzania tej ważnej wystawy”

Głos z sali: – „Pytania są.”

Min. Zieliński: – „To nie jest konferencja prasowa. Zapraszam państwa do zwiedzania wystawy, to jest otwarcie…”

Głos z sali: – „Ale my nie jesteśmy z prasy, natomiast pani minister obiecała, że odpowie na pytania.”

Min. Zieliński: – „…to jest otwarcie wystawy i z żadnymi awanturnikami rozmawiać nie będziemy, żeby było jasne.”

Komentarz: Komentować nie będę, bo musiałbym komuś naubliżać i nawyzywać od „chamstwa”. Dodam tylko: – Panie ministrze, niech pan nie kłamie. To nie było „otwarcie”, ta wystawa była otwarta już wcześniej. To było wykorzystanie wcześniej otwartej wystawy w celu agitacji wyborczej, w lokalu urzędu (archiwum) państwowego – (przestępstwo z Art. 494 § 1 Kodeksu Wyborczego).

Pytanie do Pana Zielińskiego i do policji:

Dlaczego minister Błaszczyk i pani Anders nie otrzymali wezwań na  policję w charakterze podejrzanych o popełnienie przestępstwa? To oni złamali prawo, a nie ludzie, którzy słusznie na to zareagowali.

Z tego samego powodu nie będę komentował wybuchów gniewu, zawistnych min i ironicznych uśmieszków pani Anders. W USA mówią na coś takiego: „bitch” (czyt. „bycz”). Kochana, to nie była jakaś prymitywna awantura małżeńska, tylko wiec wyborczy. Przydałoby Ci się więcej kultury, więcej skromności i więcej szacunku dla obywateli, nawet jeśli zostałaś tu przywieziona „w teczce” przez PiS i przysłana z USA z jakąś ważną misją (np. aby przepychać rozmieszczenie baz i rakiet USA na granicach Rosji). Oczekujemy od pana Zielińskiego i od Ciebie oficjalnych, bezwarunkowych i publicznych przeprosin.

up4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s