Elementy polityki zagranicznej prezydenta Trumpa

Bardzo ciekawy wywiad z amerykańskim Senatorem ze Stanu Virginia (Richard Black), który wspomagając kampanię Donalda Trumpa i będąc blisko jego doradców do spraw polityki międzynarodowej mówi jak będzie wyglądała polityka zagraniczna USA.

Przede wszystkim, Trump autentycznie pragnie pokojowej współpracy z Rosją.

Po drugie, Trump zakończy wojny w Syrii i w Afryce oraz poparcie dla najemników i terrorystów walczących jako proxy USA. Zakończy również politykę „zmiany reżimów”, „kolorowych rewolucji” itp.

Trump obiecuje szybko zniszczyć wszystkie organizacje terrorystyczne zaangażowane w destabilizacji innych suwerennych państw.

Trump poprze rząd Syrii, uznając prezydenta Baszara al-Assada i jego rząd za prawowite władze Syrii.

O Ukrainie nie ma mowy w tym wywiadzie, ale sprawa Ukrainy będzie z pewnością częścią bezpośrednich negocjaji między Waszyngtonem i Moskwą.

Odnoszę wrażenie, że polityka zagraniczna Trumpa będzie oparta na narzędziach ekonomicznych, raczej niż na sile militarnej USA. W ten sposób stanie się możliwe zakończenie kosztownych wojen i ograniczenie obecności amerykańskich wojsk poza granicami USA. Nastąpi zmiana priorytetów – z polityki zagranicznej za politykę wewnętrzną oraz odbudowanie gospodarki i stopy życiowej w USA.

Trump sam finansował swoja kampanię wyborczą. Nie ma długów, ani długów wdzięczności, nie ma więc żadnych zobowiązań politycznych wobec nikogo. Ma zatem wolną rękę i może rządzić tak jak chce, a nie tak jak mu każą.

Reperkusje dla Polski
(tego nie ma w tym wywiadzie, to są wyłącznie moje wnioski)

PiS, który zbudował całą swoją ideologię polityki zagranicznej na Rusofobii i fałszywej propagandzie o rzekomych zagrożeniach ze strony Rosji oraz na prowokowaniu Rosji i przygotowaniach do wojny z Rosją, utraci grunt pod nogami.

PiS straci poparcie administracji USA.

PiS nie będzie w stanie odbudować zaufania oraz pozytywnej współpracy dyplomatycznej i ekonomicznej z Rosją.

PiS w tej nowej rzeczywistości stanie się ciężarem oraz szkodliwym i niepożądanym reliktem, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. Rząd powinien podać się do dymisji i nowe wybory powinny zostać rozpisane jak najszybciej.


Na podobny temat:

up4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s