Spór o Jedwabne

Fot: PAP/EPA / Z. Lenkiewicz

Poprzedniej nocy podjąłem interwencję pod adresem polskiej redakcji rosyjskiego internetowego dziennika Sputniknews. Mimo, że popieram bardziej obecną politykę zagraniczną Rosji, niż politykę zagraniczną USA, uważam, że w skrajnych przypadkach neutralizowanie prób ubliżania narodowi polskiemu jest naszym wspólnym obowiązkiem.

Sprawa dotyczyła TEGO artykułu opublikowanego przez Sputnik . Oto treść mojej korespondencji z redakcja polskiej edycji Sputnika:

List #1 do redakcji Sputnika:

Wygląda na to, że Żydzi opanowali redakcję Sputnika.pl . To nie pierwszy przypadek  przemycania tu anty-polskiej propagandy, ale pierwszy, który może być zaskarżony w sądzie.

W atrykule „Znowelizowana ustawa o IPN już działa: pozew przeciwko argentyńskiemu dziennikowi”, opublikowanym z datą 4 marca 2018 roku tutaj: https://pl.sputniknews.com/polska/201803047479781-pozew-nowelizacja-ustawa-IPN-Holocaust-argentynska-gazeta , znalazł się następujący tekst:

„Decyzja organizacji pozarządowej była spowodowana tym, że w grudniu 2017 roku argentyński dziennik internetowy wykorzystał fotografię zamordowanych polskich żołnierzy podziemia niepodległościowego, tzw. Żołnierzy Wyklętych w artykule o zbrodni w Jedwabnem z 1941 roku, gdzie Polacy zabili według różnych danych od 340 do 1500 Żydów.”

Zdanie to wyraźnie sugeruje, że to Polacy zabili Żydów w Jedwabnem, choć istnieją tak dowody, jak i oświadczenia świadków oraz poszlaki wskazujące na to, że tę zbrodnię popełnili Niemcy. W dodatku, ten artykuł jest redakcyjnym edytorialem. Nie ma w nim nazwiska autora ani uwagi, że wyraża on poglądy autora, które nie odzwierciedlają przekonań i opinii redakcji.

Macie czas do  godziny 15:00 czasu polskiego, w poniedziałek, piątego marca 2018 roku, aby ten fragment skorygować. Jeżeli tego nie zrobicie i nie zamieścicie pod tym artykułem formalnego sprostowania i przeprosin za ten błąd, złożę na was oficjalną skargę oraz zawiadomienie o popełnieniu przez was przestępstwa do odpowiednich władz w Warszawie. Dość tego udawania „niewinnych” pomyłek i szmuglowania syjonistycznej propagandy !

Może polskie władze i polskie sądy nie mają możliwości nałożenia kary grzywny lub więzienia w stosunku do argentyńskich dziennikarzy, ale wy w tak „szczęśliwej” sytuacji nie jesteście i powinniście być bardziej ostrożni.

Natomiast swoim rosyjskim przełożonym powiedzcie, żeby znaleźli lepsze sposoby neutralizowania wrogich Rosji polityków polskich, niż ubliżanie polskiemu narodowi i jego historii. Zbrodnia w Jedwabnem nie była czymś gorszym niż zbrodnie popełnione przez polską bezpiekę, kierowaną przez polskich Żydów pod nadzorem NKWD i KGB. Zatem Rosja nie powinna tego tematu rozdrapywać, bo sama nie była wtedy „czysta”.

Odpowiedź od redakcji Sputnika:

Dziękujemy za wiadomość. Sprawa została przekazana kierownictwu, a artykuł został poprawiony. Dodano też źródła.

https://pl.sputniknews.com/polska/201803047479781-pozew-nowelizacja-ustawa-IPN-Holocaust-argentynska-gazeta/

С уважением,
Польская редакция

List #2 do redakcji Sputnika:

W związku z poprawką wniesioną do tekstu oraz wyjaśnieniem opublikowanym na końcu tego artyukułu – https://pl.sputniknews.com/polska/201803047479781-pozew-nowelizacja-ustawa-IPN-Holocaust-argentynska-gazeta – idą one w dobrym kierunku lecz nie do końca. Według redakcji Sputnika, „udział mieszkańców” Jedwabnego w zbrodni jest rzekomo „udowodniony” na podstawie niepełnego dochodzenia IPN, które nie bierze pod uwagę np. zeznania tego świadka:  https://regionpojezierze.com/2018/02/05/jedwabne-swiadek-medialnego-klamstwa . Jak wynika z tej relacji, „udział” Polaków ograniczał się do tego, że obserwowali oni to wydarzenie, nie mieli natomiast na nie żadnego wpływu.

Ciekawa pod tym względem jest również jednostronność badań IPN, np. wypunktowana w tym artykule Sputnika: https://pl.sputniknews.com/blogs/201802137308505-stodola-jedwabne-cecylowka-glowaczowska-zydzi-obozy-smierci-sputnik .

Również, decyzja o zamknięciu i nie dokończeniu śledztwa IPN w sprawie zbrodni w Jedwabnem jest podejrzana w świetle informacji, że stało się to po odkryciu na miejscu zbrodni łusek i nabojów z karabinów niemieckich, co wskazywało na to, że Niemcy zastrzelili pojmanych Żydów i dopiero potem spalili ich ciała w stodole. Więcej na temat tej opinii oraz innych okoliczności tej zbrodni tutaj: https://regionpojezierze.com/2018/02/03/wojna-o-anty-semityzm-cz-2 .

Jak widać, istnieją różne poszlaki na temat zbrodni w Jedwabnem. Wiele wskazuje na to, że prace i dokumenty IPN na ten temat są co najmniej wybiórcze i jednostronne, prawdopodobnie politycznie i etnicznie  motywowane.

Jest więc sporo wątpliwości wokół tej sprawy i byłoby lepiej, gdyby redakcja Sputnika nie identyfikowała się z jedną lub drugą stroną w tym sporze. Ta sprawa nie dotyczy Rosji ani rosyjskich interesów. Tak ostre sformułowania mogą natomiast sprawiać wrażenie, że Rosja, za pośrednictwem Sputnika.pl, ingeruje w wewnętrzne sprawy państwa polskiego i staje się w nich stroną. W sprawie tak kontrowersyjnej jak ta, to nie jest najlepszy pomysł bo naraża to Sputnik.pl na utratę wiarygodności z dużą częścią polskich czytelników.

Dodatkowe źródła:

Oryginalny tekst powyższego artykułu, na który zareagowałem, (przed wprowadzonymi zmianami i dołączonym zakończeniem), znajdziecie tutaj:
https://regionpojezierze.files.wordpress.com/2018/03/sputnik-polska.jpg
– i tutaj (z adresem URL):
https://regionpojezierze.files.wordpress.com/2018/03/sputnik-polska-2.jpg

Wersja poprawiona z załączonym wyjaśnieniem redakcji Sputnika jest tutaj:
https://regionpojezierze.files.wordpress.com/2018/03/sputnik-2a.jpg
(z komentarzami przez Facebook)
– i tutaj:
https://regionpojezierze.files.wordpress.com/2018/03/sputnik-2b.jpg
(z komentarzami przez Sputnik)

Także:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s