Zamach na Skripala – ciąg dalszy sagi

Poniżej zamieszczam tłumaczenia dwóch artykułów na ten temat, które do tej tajemniczej sprawy wnoszą nowe światło. Pierwszy artykył z blogu byłego ambasadora Wielkiej Brytanii do Uzbekistanu Craiga Murraya, wskazuje na dowody potwierdzające, że Minister Spraw Zagranicznych W. Brytanii Boris Johnson kłamał mówiąc iż nie ma wątpliwości, że w zamachu na Skripala użyto rosyjskiego środka Nowiczok. Drugi artykuł, na podstawie oświadczenia Igora Rybalczenko, przewodniczącego Naukowego Centrum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, wskazuje na to, że identyczny do Nowiczoka środek bojowy był produkowany w USA w latach 1990-tych.

Borys Johnson – kategoryczny kłamca

Autor: Craig Murray
(Tłumaczenie: L.B.)

(22 marca 2018) – Dowody przedstawione dziś przez brytyjski rząd w sądzie dowodzą, ponad wszelką wątpliwość, że Boris Johnson nie ma racji, mówiąc o stopniu pewności, jaki naukowcy Porton Down mają na temat zatrucia Skripala rosyjskim środkiem „Nowiczok”.

Wczoraj w wywiadzie dla Deutsche Welle Boris Johnson twierdził, że laboratorium Porton Down zapewniło go, iż użyty w zamachu chemiczny środek był rosyjski:

Red: „Twierdzisz, że źródłem tego środka nerwowego Nowiczok jest Rosja. Jak udało ci się to tak szybko znaleźć? Czy Wielka Brytania posiada próbki tej trucizny?

B.J.: „Pozwól, że wyjaśnię … Kiedy patrzę na dowody, mam na myśli ludzi z laboratorium Porton Down …”

Red: „Więc mają próbki ?…”

B.J.: – „Oni nad tym pracują. I byli absolutnie kategoryczni i sam zapytałem tego gościa, powiedziałem: „Czy jesteś pewien?” A on powiedział, że nie ma wątpliwości.”

Już wcześniej wiedziałem od moich informatorów i opublikowałem , że to kłamstwo. Do tej pory nie mogłem tego udowodnić. Ale dziś mogę to udowodnić na podstawie wyroku Sądu Najwyższego, który zezwolił na pobranie nowych próbek krwi od Skripalów w celu analizy przez OPCW (Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej). Sędzia Williams dołączył do swojego wyroku podsumowanie dowodów, które bezpośrednio, po raz pierwszy mówią nam, co laboratorium Porton Down rzeczywiście oświadczyło:

Dowody:
16. Dowody na poparcie wniosku zawarte są w zgłoszeniach
(w szczególności Formularze COP 3) i w oświadczeniach świadków.
17. Uważam, że poniższe elementy stanowią istotną część dowodów. Zidentyfikuję
świadków wyłącznie na podstawie ich roli i podsumuję wniesione przez nich zasadnicze elementy dowodowe.
i) Analityk z Chemicznego i Biologicznego Laboratorium Porton Down: 
„Próbki krwi od Siergieja Skripala i Julii Skripal zostały przeanalizowane,
wyniki wskazują na ekspozycję na czynnik nerwowy lub pokrewny związek. Próbki przetestowano pozytywnie na obecność czynnika klasy Nowiczok LUB INNEGO BLISKO SPOKREWNIONEGO ŚRODKA.

Podkreślenie moje. Te zeznania sądowe bezpośrednio z Porton Down są całkowicie niezgodne z tym, co mówił Boris Johnson. Prawda jest taka, że ​​Porton Down nawet nie określił tego jako „Nowiczok”, mówi jedynie o „blisko spokrewnionym środku”. Nawet gdyby był to „Nowiczok”, nie ma dowodów na to, że był on produkowany w Rosji, a „blisko spkrewniony środek” mógł zostać wyprodukowany przez dosłownie dziesiątki laboratoriów państwowych i niepaństwowych we wszystkich państwach zachodnich.

Stanowi to niepodważalny dowód na to, że rząd wprost kłamie – Parlamentowi, UE, NATO, ONZ, a przede wszystkim ludziom – co do ich stopnia pewności źródła tego ataku. Może to być atak pochodzący z Rosji, ale są też inne możliwości. Ponieważ rząd stara się rozpętać szowinistyczną histerię przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi, skala kłamstwa codziennie wzrasta.

Obawiam się, że orzeczenie Wysokiego Trybunału zdaje się wskazywać na bardzo małe szanse, że Skripale kiedykolwiek dojdą do zdrowia. Jednym z powodów, dla których sędzia podjął tą decyzję, jest to, że pobrane za życia próbki będą lepsze do analizy niż próbki pobrane pośmiertnie.

Craig Murray, pisarz, dziennikarz, aktywista w zakresie praw człowieka, były brytyjski polityk, były brytyjski ambasador w Uzbekistanie (więcej tutaj).

(Źródło)

Stanowisko Ministerstwa Obrony Rosji

Źródło: Sputnik International
(Tłumaczenie: L.B.)

(25 marca 2018) – Igor Rybalczenko, przewodniczący Naukowego Centrum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, ujawnił dziś, że w 1998 roku Ośrodek Badań i Rozwoju Uzbrojenia Armii USA (US Army Armament Research and Development Center) wprowadził do bazy danych Biura Narodowych Standardów USA (National Bureau of Standards of the United States) nową produkowaną przez siebie substancję A-234, która w następnych latach w tajemniczy sposób zniknęła z tej bazy danych. Skład chemiczny i działanie tej substancji są identyczne do formuły opublikowanej przez Vil Mirzajanowa, sowieckiego chemika, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam wydał książkę o gazie bojowym A-234. Ta substancja, którą Wielka Brytania obecnie „bada” w laboratorium Porton Down laboratory, została nazwana „Nowiczok” przez Borysa Johnsona.

Igor Rybalczenko stwierdził, że Rosja nie może jeszcze ogłosić wiążących wniosków w tej sprawie, ponieważ, jak dotąd, nie otrzymała od Wielkiej Brytanii próbek „Nowiczoka”, o których udostępnienie oficjalnie wytąpiła.

(Źródło)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s