Sprawa suwalskiego sędziego na ustach całej Polski

SSR Dominik Czeszkiewicz

Wykonuję swój zawód tak, jak mogę najlepiej, orzekając w sposób niezawisły i bezstronny. I tak będę robił, niezależnie co się będzie dalej działo – mówi Dominik Czeszkiewicz. Nad sędzią, który uniewinnił KODowców, zbierają się chmury. Może stanąć przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.


Wydając w styczniu 2017 roku wyrok uniewinniający działaczy KOD, sędzia Dominik Czeszkiewicz z pewnością nie przypuszczał, że ta sprawa będzie się za nim ciągnąć tak długo. Jak jednak mówi, dzisiaj podjąłby taką samą decyzję. – Nawet wiedząc, że mogą mi grozić jakieś nieokreślone konsekwencje dyscyplinarne czy inne nieprzyjemności. Zrobiłbym to samo, bo rozstrzygałem jako niezawisły i bezstronny sąd. I tak będę robił niezależnie od tego, co się będzie dalej działo – powiedział w dla TVNowskich Faktów.

A dziać się może wiele. Rzecznik dyscyplinarny przy Sądzie Okręgowym w Suwałkach przedstawił bowiem w połowie kwietnia Dominikowi Czeszkiewiczowi dwa zarzuty. Pierwszym jest nieuzasadniona zwłoka w przesłuchaniu 14-latki, która została napadnięta przez Mateusza S. Drugi zarzut, dotyczący tego, że w latach 2014 – 2017 sędzia Czeszkiewicz nie podnosił swoich kwalifikacji zawodowych, co doprowadziło do nieprawidłowości w orzeczonych przez niego wyrokach w 8 sprawach, które zostały uchylone przez sąd wyższej instancji. To skutkowało wydłużeniem czasu trwania tych postępowań.

Zdaniem sędziego takie działania nie są przypadkowe, ale jest to zemsta za wyrok uniewinniający, który orzekł w sprawie obwinionych działaczy KOD. A uniewinnienie nie było po myśli władzy. Podległa wiceministrowi MSWiA policja od wyroku wydanego przez Czeszkiewicza odwołała się. Sprawa toczy się do dziś.

Tymczasem nad suwalskim sędzią zbierają się czarne chmury. Może teraz stanąć przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. W najgorszym wypadku może nawet zostać usunięty z zawodu. Jak jednak przyznaje, sędzia musi orzekać w sposób bezstronny i niezawisły i powinien być z tego dumny.

Źródło: Fakty TVN

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Praworządność i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s