Żydzi, których szanuję i podziwiam

Podczas mojego 35-tetniego pobytu w Kanadzie miałem okazję prowadzić kilka portali internetowych poświęconych polityce międzynarodowej, konfliktowi blisko-wschodniemu, prawom człowieka i obywatela, edukacji, mojej miejscowości, a także historii Regionu Pojezierze „S” i obecnej sytuacji w Polsce. Większość z tych portali to już przeszłość. W miarę jak zmieniała się sytuacja, zmieniały sie również moje zainteresowania, bo czas nie stał w miejscu, a na wszystko było go za mało.

Jedną z ważnych dla mnie i wciąż żywych korzyści z działalności publicystycznej było nawiązanie kontaktu z wieloma mądrymi ludźmi z zachodniego środowiska dysydenckiego. Kilka z tych osób to Żydzi, których szanuję i podziwiam za ich mądrość, uczciwość, zaangażowanie i odwagę. To są prawdziwi bohaterowie naszych czasów. Należą do nich:

Michel Chossudovsky z Kanady, emerytowany profesor ekonomii na Uniwersytecie w Ottawie, były doradca z ramienia ONZ kilku rządów w krajach rozwijających się oraz dyrektor Centrum Badań nad Globalizacją i szef portalu Global Research. Krytyk globalizacji, 9/11 i amerykańskich wojen zaborczych XXI wieku.
Norman Finkelstein z USA, autor portalu Norman G. Finkelstein, który stracił pracę wykładowcy na amerykańskim uniwersytecie, ponieważ bronił praw Palestyńczyków.
Nieżyjąca już Sarah Meyer z Wielkiej Brytanii, jej portal Index Research, niezwykle uzdolniony analista i dokumentalista sytuacji politycznej.
Juan Cole, profesor z USA – specjalista od sytuacji w krajach arabskich, w tym zwłaszcza inwazji USA na Irak, autor portali Informed Comment i Informed Comment – Global Affairs, człowiek, który rozszyfrował które ugrupowanie irackie (Sadryści), na zlecenie Amerykanów, powiesiło Saddama Hussaina.
Israel Shamir, którego dwa portale zostały „zdjęte” z internetu, publicysta i autor wielu analiz w zakresie sytuacji międzynarodowej, historii i kultury.
Stephen Lendman, USA, były biznesmen, publicysta, host programu radiowego, krytyk polityki Izraela względem Palestyńczyków i polityki zagranicznej rządu USA.
Richard Goldstone, sędzia, autor Raportu ONZ opisującego łamanie praw ludzkich, kryminalną politykę i zbrodnie Izraela w Palestynie i na terenie innych terytoriów arabskich pod okupacją izraelską.
Richard Falk, profesor prawa, specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych na okupowanych przez Izrael palestynskich terenach. Autor wielu ocen krytykujacych łamanie przez Izrael praw człowieka i obywatela.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura, Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.