Jak blisko za kimś jest bezpiecznie?

Im wolniej jedziesz, tym masz więcej czasu na obserwację, potrzebujesz mniej miejsca na reakcję, a także masz krótszą drogę hamowania. Dlatego np w Kanadzie bezpieczną odległość za samochodem jadącym przed Tobą mierzy się w sekundach, a nie w metrach – minimum 2 do 3 sekund.

Tak zdefiniowana „bezpieczna odległość” nie zależy od szybkości, z którą jedziesz. Przykładowo, kierowca, którego czas reakcji jest 2 sekundy, jadąc z szybkością 100 km/godz przejedzie ok. 56 metrów zanim zareaguje. Natomiast jadąc z prędkością 50 km/godz, zareaguje po przejechaniu 28 metrów. Ale jadąc 2 sekundy za kimś z szybkoscią 100 km/godz jesteś od tego kogoś dwa razy dalej niż gdybyście jechali z prędkoscią 50 km/godz. Zatem wszystko „pasuje”.

Dystans hamowania pojazdu też zależy od szybkosci jazdy. Jadąc wolniej, zahamujesz na krótszej drodze hamowania. Dystans ten zależy także od tego jak „śliska” lub „sypka” jest nawierzchnia – stąd bezpieczny dystans waha się między 2 i 3 sekundami – zakładając, że masz dobre hamulce. Jest to średnia przeciętnego czasu reakcji i przecietnego dystansu hamowania dla samochodów osobowych.

Powyższa zasada jest szczególnie ważna na szosie, gdzie szybkości są większe i konsekwencje wypadków bardziej poważne. Warto przemyśleć.

Wesołych i BEZPIECZNYCH Świąt !!!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bezpieczeństwo, Policja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.