Konflikt USA – Iran. Co powinna zrobić Europa?

Obie strony wydają się zmierzać w stronę de-eskalacji, ale wszystko jest możliwe. W USA istnieje silna anty-irańska frakcja wspierana przez izraelskie lobby. Z kolei niektóre organizacje sprzymierzone z Iranem mogą zmierzać do konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi lub z Izraelem. Jak w tej sytuacji powinna się zachować Europa?

W piatek mają się spotkać europejscy ministrowie spraw zagranicznych aby przedyskutować jednolitą odpowiedź Unii na obecny kryzys amerykańsko-irański. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby podjęcie przez Unię roli mediatora między stronami i doprowadzenie do politycznego rozwiązania konfliktu. Jako że mediator musi być neutralny, pozwoliłoby to państwom Unii na uniknięcie bezpośredniego udziału w konflikcie po którejkolwiek stronie. Sama mediacja powinna koncentrować się na restauracji tzw. dealu nuklearnego z 2015 r. między USA i Iranem, który administracja Trumpa jednostronnie zerwała w 2018 roku.

Państwa europejskie opowiedziały się za kontynuacją współpracy gospodarczej z Iranem. Tymczasem Trump odgraża się nowymi sankcjami, co może być próbą wzmocnienia pozycji USA w ewentualnych negocjacjach z Iranem.

Uzupełnienie:

Słowenia wycofała swoich żołnierzy z Iraku po ataku rakietowym Iranu na amerykańskie bazy wojskowe – poinformował słoweński resort obrony. Wojskowych wycofuje także Hiszpania i Chorwacja. A Polska?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.