Witam

ProfilePicWłaśnie mija 35 lat od wybuchu strajków sierpniowych, które stały się początkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i początkiem końca socjalizmu w Polsce. Wydarzenia, które miały miejsce od sierpnia 1980 roku, zmieniły ustrój polityczny i ekonomiczny kraju, zmieniły mapę Europy Wschodniej i odbiły się szerokim echem w świecie.

Nie chcę tu dochodzić czy w wyniku tych wydarzeń Polska stała się wolna i niezależna, czy stała się „drugą Japonią” i czy Polakom żyje się dziś lepiej. To jest temat na oddzielną dyskusję. Chcę natomiast złożyć hołd ludziom, którzy w tamtych latach z wielkim poświęceniem i bezinteresownie podjęli tą trudną i ryzykowną działalność na rzecz naszej Ojczyzny. Pamięć o nich nie może zaginąć. Dlatego też im właśnie poświęcam ten portal.

Pragnę niniejszym zaprosić wszystkich uczestników tej pierwszej, orginalnej „Solidarności” Regionu Pojezierze do dzielenia się swoimi wspomnieniami i swoimi refleksjami. Proszę o przesyłanie materiałów na adres mailowy podany w zakładce „Kontakt”. Wasze teksty, zdjęcia i dokumenty zostaną umieszczone i udostępnione na łamach niniejszego blogu.

To zaproszenie również kieruję do Oddziałów NSZZ „Solidarność” w Giżycku i w Suwałkach, a także do historyków oraz organizacji i instytucji historycznych na terenie byłego Regionu Pojezierze.

Także zapraszam do aktywnego publikowania komentarzy pod istniejącymi materiałami. Mam nadzieję, że pomogą nam one nawiązać kontakt i odnowić dawne znajomości.

Z góry dziękuję za Waszą wspólpracę i pomoc.

Leszek Biegalski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.