Czy Polska będzie następnym rozdziałem w politycznym kryzysie Europy?

kaczynski640

Austriacki ekspert polityczny Eric Frey ostrzega, że radykalizm i bezkompromisowość polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość grożą nie tylko destabilizacją Polski, ale mogą również zachwiać Unią Europejską. Frey sugeruje, że trywialność i naiwność Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego mogą otworzyć nowy rozdział w europejskim kryzysie, który już grozi załamaniem się tej ponadnarodowej unii.

„Jakby tego jeszcze było mało, że mamy Euro-kryzys, Grecję, Ukrainę, uchodźców, i możliwe wycofanie się Wielkiej Brytanii z EU, większy kryzys oczekuje nas w 2016 roku. Sytuacja w Polsce rozwija się bardzo dramatycznie i może wstrząsnąć fundamentami Europejskiej Unii,”

Frey przewiduje następujący scenariusz, który według niego jest bardzo prawdopodobny:

„Ostatnie wybory w Polsce wyniosły do włądzy partię Prawo i Sprawiedliwość. To jest partia, która nie szanuje podstawowych wartości Unii Europejskiej, ani zasad demokratycznych. Idąc śladami faszyzmu z okresu międzywojennego, uważa za swój główny cel ochronę tzw. „polskich wartości” przed zewnętrznymi i wewnętrznymi wrogami. Dla Kaczyńskiego i jego kolegów, krytycy ich polityki są zdrajcami i wrogami narodu, którzy nie mają miejsca w życiu politycznym kraju.”

Według Freya, celem PiS-u jest reorganizacja państwa i eliminacja demokracji. Niedawna decyzja parlamentu, której faktycznym skutkiem jest paraliż polskiego Trybunału Konstytucyjnego, była unikalna w całej Europie.

Co więcej, Kaczyński i jego marionetki w rządzie i administracji – Beata Szydło i Andrzej Duda, najprawdopodobniej nie będą tolerować protestów opozycji i zrobią wszystko aby się bronić. Jest możliwe, że w nadchodzącym roku, podobnie jak w Turcji, w Polsce będzie regularnie używany gaz łzawiący. Jest nawet możliwe, że dojdzie do przelewu krwi. Ani PiS ani opozycja nie są gotowe na kompromis. Lech Wałęsa niedawno stwierdził, że niebezpieczeństwo wojny domowej w Polsce staje się realne.

W rezultacie, polska ekonomia poniesie poważne straty, co dodatkowo powiększy napięcia społeczne. Spadnie wartość złotówki, ucierpi giełda i zamrożone zostaną zagraniczne inwestycje. Ale Kaczyński będzie to widział jako dowód zachodniej konspiracji skierowanej przeciw niemu i przeciw Polsce.

Ani Unia Europejska ani NATO niewiele mogą zrobić, żeby zmienić politykę PiS-u. Ta sytuacja budzi uzasadnione obawy i może skończyć się źle dla Polski i dla Europy. W dodatku, PiS nadal aktywnie prowadzi anty-rosyjską propagandę, co dopełnia miary zbliżającej się izolacji Polski.

Źródło:

Komentarz:

Niezależnie od anty-rosyjskiej polityki Kaczyńskiego, jego wysiłki w kierunku uniezależnienia się Polski od Unii Europejskiej i od NATO mogą mieć pozytywne skutki dla Rosji. Gdyby Kaczyński miał odwagę zażądać wycofania z Polski zachodnich jednostek wojskowych i zachodnich broni masowego rażenia, zachodnie granice Rosji byłyby mniej zagrożone. Praktycznie neutralna Polska miałaby szansę nawiązania owocnej współpracy ekonomicznej z Zachodem i ze Wschodem, co byłoby korzystne dla Polski, dla Europejskiej Unii i dla Rosji.

Czy Kaczyński jest w stanie pokonać swoje osobiste fobie, nawet jeśli uważa, że są one uzasadnione? Dobry polityk powinien wybrać dobro kraju, a nie swój prywatny interes i dziś Kaczyński ma szansę udowodnić, że jest dobrym politykiem. Alternatywą byłoby kontynuowanie anty-rosyjskiej histerii, co wskazywało by na to, że Kaczyński próbuje pogłębić konflikt między Unią Europejską a Rosją i świadomie wdraża ten cel polityki USA, do tej pory realizowany w Polsce niezależnie od tego, która partia polityczna jest u władzy.

L.B.

up4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s