„Odkolonizowanie” rynku

Na podstawie wywiadu udzielonego przez Jarosława Zielińskiego portalowi wPolityce.pl

To wygląda na „czystą” próbę uniezależnienia polskiego rynku od europejskich monopoli. Może się mylę, ale mam taką nadzieję. Znów Unia nam naśle pioruny, a PO i Bruksela obok KOD-u stworzą KOWR (Komitet Obrony Wolnego Rynku).

jaro1

Tak, to bardzo dobry kierunek, ale, jak wskazują doświadczenia USA, Kanady i innych państw zachodnich, może być trudno go wcielić w życie. Dlaczego? Bo wielkie supermarkety i ich sieci kupują od producentów 1000 razy więcej towaru niż małe, prywatne sklepy, a więc kupując tak wielkie ilości mają rabaty i płacą mniej za sztukę lub za kilogram. Dlatego są w stanie ofiarować klientom niższe ceny. A ludzie zawsze pójdą tam, gdzie mogą kupić taniej. To właśnie ten mechanizm doprowadził na Zachodzie do bankructwa małych biznesów, do likwidacji konkurencji i do monopolizacji rynku żywnościowego. Jednak życzę powodzenia.

Będzie to wymagało regulacji państwowych, a to znów spowoduje hałas na Zachodzie, że rząd PiS niszczy tzw. „mechanizmy rynkowe”, (których i tak nie ma w zmonopolizowanym rynku gdzie nie istnieje zdrowa konkurencja). Jedyny sposób wyrównania pola to nałożenie większych podatków dochodowych (obrotowych?) na supermarkety, co zwiększy ich koszty i zmusi je do podniesienia cen.

Tu jeszcze jedna uwaga. Po zmonopolizowaniu rynku ceny i tak pójdą w górę, bo przecież celem monopolizacji jest zwiększenie zysków. Teoretycznie, to byłby dobry moment na „wpuszczenie” na rynek małych biznesów, które stworzyły by konkurencję niższymi cenami. Jednak praktycznie, olbrzymie sieci supermarketów do tego nie dopuszczą. Wywrą nacisk na producentów, aby małym biznesom nie sprzedawali lub im podnieśli ceny i zagrożą, że złożą zamówienia gdzie indziej, jeśli ich żądania nie będą spełnione.

Innym problemem jest importowanie przez supermarkety produktów z zagranicy, nawet jeśli niektóre z nich mogą być dostarczone przez polskich producentów. Tu także profity odpływają na Zachód, zamiast zostawać w kraju. Obniża to również zyski polskich producentów. Oczywiście, takie produkty jak pomarańcze i cytryny muszą być sprowadzane z innych krajów. Ale jest wiele produktów, które są dostępne lokalnie. Jestem pewny, że wprowadzenie przepisów wymagających od supermarketów aby kupowały i sprzedawały produkty dostępne lokalnie nie spotka się z ich strony z entuzjastyczną burzą oklasków. Znów będą oskarżenia, że PiS niszczy „wolny rynek” (czytaj: ogranicza ograbianie Polski i kolonialny model ekonomii).

—–

Dodatkowe wyjaśnienie:

Otrzymałem właśnie słuszną uwagę od znajomego Jarka M. Oto ona:

„??? plusy dodatnie i plusy ujemne….jak to mowił wieszcz…..ten podatek to ….”topór na oślep…..”

Prawda, nieprecyzyjnie się wyraziłem i już wyjaśniam:

Sytuacja, którą opisałem powyżej miała i ma nadal miejsce w Kanadzie. Podejrzewam, że jest podobnie w innych kapitalistycznych państwach. Monopolizacja rynku przez wielkie supermarkety zakończyła się tu 10 lat temu i od tego czasu ceny żywności nieustannie wzrastają. Dziś żywność kosztuje tu co najmniej 3 razy tyle co w 2006 roku. Na początku, aby wyeliminować konkurencję małych sklepów, ceny w supermarketach były faktycznie niższe. Po zbankrutowaniu konkurencji, zaczęły jednak rosnąć i dziś znacznie przewyższają ceny w dawnych małych sklepikach. Na tym polega gra.

Jest więc istotne, aby uderzyć supermarkety podatkiem wyrównmującym pole przed, a nie po zmonopolizowaniu rynku, tak aby nie dopuścić do zlikwidowania przez nie konkurencji. W tym sensie plus zawsze jest plusem, bo przecież chodzi o to aby ludzie płacili mniej za żywność, a nie o to aby bogaci inwestorzy (głównie zagraniczni) jeszcze bardziej się naszym kosztem bogacili. Mam nadzieję, że to wyjaśnia Jarka wątpliwości.

up4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s