O „ustawie dezubekizacyjnej”

Wywiad Jarosława Zielińskiego dla Telewizji Republika:

Źródło: http://telewizjarepublika.pl/ustawa-dezubekizacyjna-gotowa-wiceszef-mswia-po-25-latach-przywracamy-sprawiedliwosc,35674.html

Poniżej zamieszczam mój komentarz, który dodałem do Fejsbuka Jarosława Zielińskiego. Niestety, nie jest on widoczny na skutek cenzury zastosowanej przez tego byłego wroga identycznej cenzury prl-owskiej:

„Jarku, wiesz że nie mam powodu aby kochać byłych SB-ków i osobiście bym niektórych wsadził do więzienia za ich dawne wyczyny. Ale w tej sprawie widzę precedens, który może się w przyszłosci niekorzystnie odbić na członkach obecnych władz i służb specjalnych. Myślę, że stwarzanie takiego precedensu nie służy nikomu i niczemu.

Umowa o pracę to kontrakt, który również obejmuje świadczenia emerytalne. W tym świetle decyzja o obniżeniu tych świadczeń z powodów politycznych jest złamaniem kontraktu i jest praktycznie „karą” za pracę, która w PRL-u była legalna. Cała Twoja demagogia na temat „sprawiedliwości, która nie jest karą” jest w tym przypadku śmieszna.

Według Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych, ratyfikowanego przez Polskę w 1977 roku, nie wolno nikogo karać „wstecz” za czyn, który w momencie jego popełnienia nie był przestępstwem. Wyjątkiem są tu chyba tylko sprawy podlegajace międzynarodowym trybunałom zbrodni wojennych oraz przestępstwom w zakresie prawa międzynarodowego.

Podejrzanym o dokonanie przestępstwa przysługuje także zasada domniemania niewinności, aż do czasu gdy ich wina zostanie udowodniona w praworządnym postępowaniu sądowym. W dodatku, stosowanie zbiorowej odpowiedzialności, bez udowodnienia winy w każdym indywidualnym przypadku, jest nielegalne i jest pogwałceniem praw człowieka. Cała ta sprawa śmierdzi rozgrywką polityczną, tym bardziej, że emerytury byłych tw, na przykład „Bolka”, nie zostały tą decyzją objęte.

Co się stanie jak w przyszłości ktoś odbierze Waszej ekipie emerytury, uzasadniając to opinią, że byliście agenturą amerykańską, która służyła awanturniczym i kryminalnym celom polityki USA, wpuściła do Polski wojska USA i naraziła Polskę na wojnę z Rosją?

Na marginesie, jeśli zobowiązania podjete przez PRL nie są wiążące dla obecnego rządu (ponieważ zmienił się ustrój polityczny), to nie powinny być również rozpatrywane jakiekolwiek roszczenia Żydów z tytułu utraconych w PRL majatków. Tym bardziej, że Izrael konsekwentnie odmawia uchodźcom palestyńskim prawa powrotu lub należnej im według prawa międzynarodowego rekompensaty z tytułu utraconych domów, pól uprawnych, wsi i kraju.”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s