Proces polityczny w Suwałkach – część 4

law2Poniżej, link do postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 14 kwietnia 2016 roku, [Sygn. akt III SW 4/16] w sprawie protestu wyborczego przeciwko ważności wyborów uzupełniających do Senatu RP. (Chodzi tu o wybory Mrs. Costa w okręgu wyborczym nr. 59.)

Link:

https://regionpojezierze.files.wordpress.com/2016/09/postanowienie-sn.pdf

Sąd zgodził się, że w czasie tej kampanii wyborczej popełnione zostały pewne wykroczenia, protest przeciwko ważności wyborów jednak oddalił, ponieważ unieważnić wybory można tylko na podstawie specyficznych rodzajów wykroczeń dotyczących przebiegu głosowania, ustalenia wyników głosowania, lub samych wyników wyborów, oraz naruszenia przepisów Kodeksu Wyborczego dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania i samych wyników wyborów. Sąd uznał, że żadne z tych przestępstw nie miało miejsca. Oczywiście miały miejsce inne naruszenia Kodeksu Wyborczego (agitacja wyborcza w urzędzie państwowym, udział władz państwowych w kampanii wyborczej, oraz wykroczenie z tytułu finansowania tej kampanii ze środków państwowych – czytaj: pieniędzy podatników, a nie ze środków komitetu wyborczego kandydatki). Okazuje się, że pewne wykroczenia są ważne, a inne nie są ważne. Kandydat może więc łamać prawo wyborcze, a nawet kłamać i składać fałszywe obietnice, i nic mu za to zrobić nie można.

To jest, oczywiście, wysoce niewłaściwa i zbyt wąska regulacja, która nie ma nic wspólnego z gwarancją praworządności i sprawiedliwości. Sami Państwo oceńcie – załączony tu dokument zawiera w pierwszej części podsumowanie argumentów wniesionych przez protestującego, a w drugiej części uzasadnienie decyzji Sądu. Ciekawa i bardzo pouczająca lektura. Okazuje się że nasze wybory działają na zasadzie „co komu pasuje”.

( Źródło: http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/III%20SW%204-16.pdf )

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s