Sprostowanie w sprawie protestu w Suwałkach w dniu 19 września 2016 roku

tran2

W związku z procesem politycznym przeciwko Marcinowi Skubiszewskiemu wytworzyła się „niejednolita” sytuacja, którą niniejszym pragnę sprostować. Już od 11 sierpnia („Proces polityczny w Suwałkach – część 1”, poniżej) wysuwałem pomysł, aby osoby zainteresowane obroną praw człowieka i obywatela zorganizowały protest społeczny przezd budynkiem Sądu Rejonowego, gdzie ta rozprawa ma się odbywać. Przemawiała za tym prosta logika – aby dać do zrozumienia sędziom, że społeczeństwo patrzy im na ręce. Aby zademonstrować poparcie dla tych sędziów, którzy zechcą bronić niezależności sądów przed naciskami politycznymi.

Na początku września, KOD opublikował swój własny program, którego częścią jest pikieta przed biurami poselskimi Zielińskiego i Anders. Po ukazaniu się mojego artykułu „Proces polityczny w Suwałkach – część 5”, Marcin Skubiszewski przysłał mi wiadomość następującej treści:

Dziękuję bardzo za ten artykuł, ale zwracam uwagę, że KOD zdecydował się na pikietę przed biurem Zielińskiego i Anders (Kościuszki 32) o godzinie 8 (a więc nieco przed rozprawą), a nie przed sądem w czasie rozprawy. W tej sytuacji wzywanie ludzi do obecności przed sądem niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Ja raczej proszę o obecność na Kościuszki 32 o ósmej rano, tam gdzie będzie KOD.

Pozostawiam Państwu wybór, czy chcecie pikietować przed biurem posłów, czy przed budynkiem sądu. Z jednej strony, koncentracja sił i środków w jednym miejscu stworzyłaby wrażenie wiekszego poparcia społecznego. Z drugiej strony, nie należy stwarzać wrażenia, że Wasze poparcie dla Marcina jest równoznaczne z poparciem dla KOD-u. Moim skromnym zdaniem należy unikać akcji, które skłócają i dzielą naród, zamiast go jednoczyć. Z tego powodu lepiej jest przyciągać zwolenników PiS-u, zamiast ich dyskredytować i odpychać.

Osobiście znam takich Suwalczan, którzy chcą walczyć o prawa człowieka (jednostki), ale z różnych względów nie popierają KOD-u (organizacji). Dla tych osób, wybór pikiety przed budynkiem sądu może być lepszym rozwiązaniem, niż pozostanie w domu. Niech każdy decyduje za siebie, ale niech nikt nie zostaje w domu.

Myślę jednak, że ta konkretna sprawa dotyczy nas wszystkich i powinna pozostać ponad podziałami politycznymi. Kto nie protestuje przeciwko procesom politycznym ten umożliwia powrót komuny i totalitarnych rządów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s