Koniec „Jedwabnego szlaku”? Wojsko nie chce sprzedać działki Chińczykom

chiny-polska

Agencja Mienia Wojskowego wycofała z przetargu działkę w Łodzi, której kupnem zainteresowana była polsko-chińska spółka. Na działce, położonej w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, powstać miał terminal kontenerowy, w którym przeładowywane byłyby towary z i do Chin. Nie wiadomo, czy w ogóle powstanie, bo Agencja może mieć wobec działki zupełnie inne plany. A Chińczycy nie będą czekać w nieskończoność…  [Źródło]

Jak widać, PiS wysługując się Obamie i neokonom amerykańskim w kwestii brużdżenia pro-rosyjskiej polityce Trumpa jednocześnie przeskakuje na usłużność wobec anty-chińskiej polityki Trumpa. Sikorski miał rację, choć PO przynajmniej opierało się Amerykańskiej okupacji Polski, natomiast PiS bezwstydnie robi laskę i minetę Amerykanom i to bez kondona. Jak oni mogą tymi ustami jeść?

Dodam tu kilka komentarzy, które kopiuję z internetu i które przedstawiają dwie strony tego medalu:

„To naturalne. Wszystkie potencjalne decyzje i inwestycje, mogące przybliżyć Polskę do wielkiego projektu eurazjatyckiego i mogące osłabiać opcję atlantycką, będą torpedowane z całą konsekwencją. Polska racja stanu niema tu nic do rzeczy. Liczy się racja stanu hegemona. Na straży jego interesów będą stali ludzie wyszkoleni i kupieni przez Waszyngton, których kariera jest w Polsce promowana i monitorowana. Szybkie wprowadzenie na terytorium RP obcych wojsk, jest kolejnym elementem scenariusza…
Będziemy mieli za chwilę test w którym nadzieje tych co ujrzeli trumpalne światło w tunelu legną w gruzach. Nie ma możliwości by Trump tak dalece zaawansowaną operację mógł wycofać. Polska „flanka” to projekt strukturalny na ogromną skalę a te pokrzykiwania graniczne sa tylko odwracaniem uwagi od przejęcia samego kraju. Będą też temu służyć prowokacje w stylu awantur w Ełku by uwagę motlochu skierować na „zagrożenie muzułmańskie” u nas śladowe.
Przecież juz kilka lat temu projektowano odpowiednie ustawy jak o stacjonowaniu obcych wojsk. „Partyzantka” szkodnika jest zapasowym narzędziem policyjnym okupanta. Polska jest więc polem wojny USA RÓWNIEŻ z Chinami. Tu się odbywa blokowanie aspiracji Niemiecko-Rosyjskich, tu się ostrzy siekiery Ukraińców no i o Rosji wiadomo. Polska staje się cuchnącym wrzodem Europy.” I OTO MAKABRYCZNY ARTYKUŁ .Przytaczam go by zilustrować jak fikcyjna jest tzw opozycja. taki szkodnik tysiąclecia działa bezkarnie a za to powinna być szubienica.”

„Dzieki temu ze wiekszosc firm swiatowych przenioslo swoje interesy do komunistycznych Chin reszta swiata stał sie tylko magazynem i dystrybutorem swoich towarów taka decyzja to poczesci ochrona swojego rynku gdyz taki terminal przyniesie zyski tylko komu? Bo nie nam.Patrzac kilka lat wstecz zamykano polskie fabryki a ludzie emigrowali za praca gdyz ta prace zabrali chinole i chciwi biznesmeni nie liczacy sie ze spoleczenstwem a obecnie mamy cos odwrotnego nagle polski pracownik jest bezcenny gdyz nie ma kto pracowac w polskich fabrykach a taki terminal moze znowu doprowadzic do tego ze chinskie badziewie całkowicie nas pochlonie chociaz jest go pełno wokół nas.”

„CETA była ok bez słowa zająknięcia ze strony polskiego rządu, współpraca z Chinami, która może dać perspektywy rozwoju już nie jest…wojsko USA od jutra w Polsce…przypadek ?
a może zemsta za niedawne otwarcie dworca bez klakierów…. ?
zresztą w razie problemów przecież pomogą… Polak w Polsce nie może nosić broni… obcokrajowcy robią co chcą…”

„Robić interesy – tak. Pytanie tylko jaki w tym mamy interes? Co będziemy koleją wozić do Chin?
Oni zaleją nas swoimi produktami, mają dość fabryk i ludzi by wyprodukować wszystko co potrzebują. Surowce ściągają statkami z Afryki, mają też dość własnych kopalń. Do czego jesteśmy im potrzebni? Tylko jako rynek zbytu i drzwi do UE bo wkrótce za sprawą ograniczeń/opłat w paliwach dla masowców i innych statków fracht przestanie im się opłacać – dlatego szukają innej drogi.
Jak duży jest nasz eksport do Chin? Znikomy – bo po prostu z uwagi na odległość i większe koszty pracy eksport większości towarów jest nieopłacalny/niekonkurencyjny. Zostają tylko maszyny i sprzęt specjalistyczny, który pewnie Chińczycy zaraz skopiują nie patrząc na żadne prawa patentowe. Za to Chiny przy swoich śmiesznych wynagrodzeniach dla pracowników zalewają świat towarami. Nawet jako przewoźnicy pewnie nic nie zarobimy bo na trasę puszczą własne pociągi i własnych maszynistów. A wracać będą najczęściej na pusto. Ciekawe czy ktoś z naszych zrobił analizę opłacalności inwestycji. Zarobić moglibyśmy tak naprawdę tylko na opłatach za użytkowanie torów – a to nie są kokosy. Ucierpi za to cała polska gospodarka zalana chińskimi produktami jeszcze bardziej niż dziś.
Co do surowców – masz rację – to co się ma trzeba na miejscu przetwarzać od surowca do finalnego produktu – to przynosi największy zysk. Eksport surowców (poza węglem którego chwilowo mamy w nadmiarze) to szkoda którą sami sobie robimy (i naszym wnukom) – nawet dotyczy to miedzi – powinniśmy sprzedawać gotowe produkty z miedzi skoro węgla mamy pod dostatkiem.”

up4

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s