Proces suwalski – Powtórny wyrok w pierwszej instancji i jego uzasadnienie

Po apelacji prokuratora i skierowaniu sprawy przez Sąd Okręgowy do powtórnego rozpatrzenia w pierwszej instancji, Sąd Rejonowy w Suwałkach, w dniu 23 czerwca br. ponownie wysłuchał wystąpień oskarżyciela, obrońców i oskarżonych. W dniu 29 czerwca SSR Piotr Taraszkiewicz ogłosił wyrok i jego uzasadnienie. Oskarżeni zostali ponownie uniewinnieni.

Część 1 – (Wideo: Adam Wiśniewski)

Część 2 – (Wideo: Adam Wiśniewski)

Nie będę wracał do szczegółów sprawy, bo temat ten został aż nadto wyczerpany w doniesieniach medialnych, w moich poprzednich artykułach, jak również w wypowiedziach oskarżyciela, obrońców, oskarżonych, świadków i sędziów. Chcę natomiast skupić się na kilku wnioskach natury generalnej.

Po pierwsze, nie wiemy, czy oskarzyciel odwoła się powtórnie od tej decyzji, czy nie. Wiemy natomiast, że przeciągająca sie rozprawa i zapadajace na niej wyroki mają negatywny i niszczący wpływ na popularność partii Prawo i Sprawiedliwość, a zwłaszcza na popularność i wiarygodność posłów Jarosława Zielińskiego i Anny Marii Costa (Anders). Kilka miesięcy temu postulowaliśmy, aby PiS podjął mądrą decyzję i wycofał oskarżenie, unikając w ten sposób negatywnego rozgłosu. Ze wszystkich stron uwikłanych w tej rozprawie, PiS potrzebował takiego rozgłosu najmniej. Natomiast osoby oskarżone na tym rozgłosie politycznie skorzystały. I skorzystają jeszcze bardziej, gdy sprawa będzie kontunuowana i zakończy się przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strassburgu.

Po drugie, w wyniku szczegółowego rozpatrzenia okoliczności tego wydarzenia przez sąd, stało się jasne, że minister Mariusz Błaszczak i kandydatka Anna Maria Costa (Anders), podczas otwarcia wystawy o armii generała Andersa, złamali prawo wyborcze. Nie wyjaśniona pozostaje sprawa finansowania tej imprezy, zawierającej „elementy wyborcze”. Powstaje więc pytanie nie tylko o kompetencje polityków, ale również o odpowiedzialność karną. Zwłaszcza, że winni złamania prawa wyborczergo usiłowali odwrócić kota ogonem i ukryć ich własne wykroczenie próbując oskarżyć i ukarać osoby, które przeciwko ich wykroczeniu protestowały. Było to z ich strony postępowaniem haniebnym.

Po trzecie, alarmująca moim zdaniem była w tej sprawie rola policji, która podjęła się zadania kryminalizowania opozycji politycznej oraz kryminalizowania próby uprawnionej krytyki łamania przez przedstawicieli władz obowiązującego prawa. Policja zatem podjęła się politycznej roli, jaką w PRL-u pełniła Służba Bezpieczeństwa.

Po czwarte – (choć z tym może warto poczekać do końca tego przeciągajacego się procesu) – podczas jego trwania pojawiły się poważne wątpliwości dotyczące kompetencji oskarżyciela oraz kompetencji i obiektywności sędziego Sądu Okręgowego. Obaj okazali brak kompetencji prawnych  oraz obaj sprawiali wrażenie, że działają pod presją polityków, co doprowadziło do poważnych uchybień w ich argumentacji. Tak tylko można wytłumaczyć próbę rozdzielenia przyczyn od skutków, co jest absolutnie niedopuszczalne, ponieważ odbiera sędziemu możliwość zastosowania okoliczności łagodzących, wynikających z okoliczności wydarzenia. Odbiera to również oskarżonym prawo do bezstronnego i sprawiedliwego wyroku.

W wyniku bójki, nie można jednakowo traktować napastnika i osoby broniącej się. Jeśli odetniemy okoliczności tego wydarzenia, obie te osoby musiałyby być przez sąd traktowane jednakowo. Byłoby to oczywistą bzdurą. Fakt, że zarówno oskarżyciel, jak i sędzia okręgowy blokowali i ignorowali okoliczności w jakich doszło do rzekomego zakłócenia porządku publicznego wygląda raczej na próbę zatuszowania wykroczeń popełnionych przez przedstawicieli władz, niż na sprawiedliwą i bezstronną procedurę sądową. Pytanie – czy należy tak niekompetentnym osobom pozwolić na kontunuowanie ich funkcji, czy też należy ich zawiesić i wysłać na jakieś uzupełniające kursy?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Praworządność i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s