Rzecznik praw obywatelskich chce wyjaśnień w sprawie szykanowanych sędziów z suwalskiego sądu

Po publikacji „Wyborczej” rzecznik praw obywatelskich interweniuje u prezesa sądu w Suwałkach w sprawie represji, jakie dotykają dwóch suwalskich sędziów, którzy w głośnej sprawie uniewinnili działaczy KOD.

Rzecznik praw obywatelskich w środę skierował pismo do prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacka Sowula. To efekt publikacji „Wyborczej” o poważnych problemach, które mają w pracy dwaj tamtejsi sędziowie – Dominik Czeszkiewicz i Piotr Taraszkiewicz. Uniewinnili oni działaczy Komitetu Obrony Demokracji w procesie o rzekome zakłócanie porządku podczas wystawy poświęconej gen. W. Andersowi. Wobec sędziego Czeszkiewicza zainicjowano postępowanie dyscyplinarne, natomiast sędzia Taraszkiewicz został ukarany służbową karą administracyjną za brak nadzoru nad czynnościami sędziego Czeszkiewicza.

RPO: ‘Dyscyplinarka rzuca cień na sędziego’

„Wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów zawsze rzuca cień na osobę sędziego i jakość wykonywanej przez niego pracy, a tym samym może prowadzić do podważenia w oczach obywateli zaufania do jego osoby” – pisze Stanisław Trociuk, zastępca RPO, w piśmie do prezesa Sowula. Zwraca uwagę, że tylko dwie okoliczności uzasadniają zainicjowanie postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego – gdy w grę wchodzi oczywista i rażąca obraza przepisów prawa, bądź gdy czyn sędziego jest rażąco sprzeczny z zasadami etyki zawodowej. Dlatego RPO zwraca się do prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach o wyjaśnienia oraz wskazanie przyczyn wszczęcia postępowania……

Więcej dla tych, którzy mają prenumeratę „Wyborczej” – TUTAJ

Na podobny temat:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka, Praworządność i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s