… XI. Nie bądź obojętny … XII. Nie rób drugiemu co tobie niemiłe … XIII. Nie uprawiaj hipokryzji

W odpowiedzi temu panu: To nie jest jednokierunkowa ulica. Ta bajka o zawsze pokrzywdzonych i nigdy winnych brzmi dziś niezbyt przekonywująco:

Pan Marian Turski (Moshe Turbowicz), podczas obchodów 75 rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, 27 stycznia 2020 roku, wzruszająco mówi o Szoah (Shoah). Nie pamięta innego strasznego wydarzenia zwanego Nakba (al-Nakbah). Nie pamięta o okupacji terytoriów palestyńskich i ich nielegalnej aneksji po 1967 roku, co już trwa 53 lata, czyli ponad 10 razy dłużej niż II Wojna Światowa. Albo nie chce pamiętać. Nie pamięta innych wydarzeń, z których dwa wspominam poniżej:

Uwaga! – WSTRZĄSAJĄCE ZDJĘCIA – niewskazane dla dzieci i osób wrażliwych

Lato 2006 r. – Liban:

Zabitych w tym konflikcie między 1191 i 1300 Libańczyków (głównie cywili), oraz 165 Izraelczyków (żołnierzy). Wiele więcej rannych. Inne skutki to poważne zniszczenie libańskiej infrastruktury cywilnej, dislokacja około 1 miliona Libańczyków oraz 300 – 500 tysięcy Izraelczyków.

Grudzień 2008 / styczeń 2009 r. – Strefa Gazy:

Zabitych 1417 Palestyńczyków i 9 Izraelczyków, w tym 313 palestyńskich dzieci i 0 (zero) dzieci izraelskich. Wiele więcej rannych. Ogromne straty i zniszczenia infrastruktury cywilnej w Strefie Gazy. Nie było dyslokacji ponieważ armia izraelska nie pozwoliła Palestyńczykom na opuszczenie Strefy Gazy i przeniesienie się w bezpieczne miejsce.

Pytania:

Jakie odszkodowanie za utracone ziemie, domy, majątki, sady, ogrody i pola uprawne wypłacił Izrael uchodźcom palestyńskim, którym odmawia prawa powrotu?

Co Izrael zrobił, aby nie traktować Palestyńczyków „inaczej”? Aby nie traktować obywateli innych narodowości „inaczej”? Aby znieść izraelski system apartheidu i nie wprowadzać poprawki do ustawy zasadniczej o żydowskim charakterze państwa?

ONZ od 1967 roku domaga się od Izraela:

  • zaprzestania okupacji palestyńskich terytoriów i wycofania się Izraela do granic sprzed czerwca 1967 roku;
  • prawa powrotu dla uchodźców palestyńskich lub rekompensaty za utracone majątki;
  • prawa Palestyńczyków do samostanowienia i własnego państwa;
  • zaprzestania polityki i systemu apartheidu;
  • zaprzestania morderczej blokady ekonomicznej, ograniczenia praw ludzkich i polityki czystki etnicznej w palestyńskich terytoriach okupowanych;
  • zaprzestania nieproporcjonalnych militarnych operacji oraz używania nielegalnych rodzajów broni w gęsto zaludnionych terenach cywilnych – (bomby biało-fosforowe, bomby kasetowe i radioaktywna amunicja zawierająca zubożony uran);
  • zaprzestania nielegalnego budownictwa osad izraelskich i nielegalnego przesiedlania swojej ludności cywilnej do palestyńskich terytoriów okupowanych;
  • zaprzestania nielegalnej aneksji palestyńskich terytoriów okupowanych przez Izrael;

Izrael ma to gdzieś. Czas skończyć z tą hipokryzją i udawaniem niewinnych ofiar.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Polityka, Wojna, Zbrodnie wojenne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.