Jerzy Broc – Opinie

Znalazłem ostatnio komentarz Jerzego Broca z Suwałk, byłego redaktora „Kresu”, opublikowany w grudniu 2011 roku w suwalskim serwisie informacyjnym Suwałki.info:

brocFilmik „Suwalska Solidarność 1980” zmontowałem przede wszystkim dlatego, aby przypomieć suwalczanom tzw. pierwszą Solidarność. Szkoda, ze niektóre komentarze są jedynie osobistymi różnymi porachunkami. Gdy czytam jednak komentarze do filmiku obarczające tamtych działaczy NSZZ „Solidarność” za wszystko to, co obecnie dzieje się w Polsce, to widzę, iż niewielu Polaków orientuje się w tym, o co wtedy walczyliśmy. A marzyła się nam jedynie wolna, niepodległa Polska z demokratycznym ustrojem, w którym osoby wierzące nie będą dyskryminowane. Z autentyczną samorządnością na różnych szczeblach, w tym w wielu zakładach pracy. Chcieliśmy, aby sprawiedliwie dzielono wsród wszystkich owoce naszej pracy. Aby związki zawodowe nie były podporządkowane żadnej partii. Nie chcieliśmy, aby zakłady pracy były za bezcen sprzedawane, a różni cwaniacy zbijali ogromne fortuny kosztem tzw. szarych ludzi i potem budowali kilkusetmetrowe rezydencje, gdy tymczasem wielu innych, gnieździ się, nierzadko z wieloma dziecmi, w różnych sutenerach, komórkach, przedzielonych pokojach. Pracy miało nie być tylko dla autentycznych nierobów, a nie np. dla wielu młodych wykształconych fachowców lub osób 50+. Hasło wiszące wówczas na Gdańskiej Stoczni brzmiało: ‚”Socjalizm – Tak, wypaczenia – NIE”. Oczywiście chodziło o socjalizm we właściwym znaczeniu. M. in. z treści filmiku wynika też, że wówczas prawie wszyscy Polacy myśleli podobnie, solidarnosciowcy, branżowcy, bezpartyjni i wielu szeregowych członków PZPR. Obecny podział Polaków, wyjątkowa agresja, brak lub „oszołomska” aktywność polityczna, mało odpowiedzialne głosowanie w wyborach, brak poszanowania naszych wiekowych tradycji, to sprawy, które są największym zagrożeniem dla naszego państwa. Pozdrawiam wszystkich ówczesnych działaczy „S”, zwłaszcza tych, którzy musieli wyemigrować. ~Jerzy Broc    (Źródło)

Choć nie mieszkam już w Polsce, zgadzam się całkowicie. W Kanadzie jest tak samo. Zwłaszcza od połowy lat 1990-tych, mamy tu do czynienia ze zjawiskiem zwanym „predatory capitalism”, czyli drapieżny / rozbójniczy / łupieżczy / rabunkowy kapitalizm. Wracając do sytuacji w Polsce – masz Jurku całkowitą rację – nie tak miało być, nie o to walczyliśmy. Nieliczni zyskali, tak jak za komuny powstała szybko nowa nomenklatura broniąca systemu, który daje im przywileje, a resztę społeczeństwa zostawiono na bocznicy. Jak zawsze, koszula bliższa ciału.

Przy okazji, serdecznie gratuluję wspaniałych sukcesów lekkoatletycznych – to coś naprawdę niebywałego. Nie myślałem, że jesteś takim „lwem suwalskim”.

Znalazłem też bardzo ciekawy kanał YouTube należący do Jurka:

https://www.youtube.com/user/JerzyBroc/videos

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jerzy Broc – Opinie

  1. Jerzy Broc pisze:

    Witaj Leszku. Dziś otrzymałem od p. Zwolskiego link to Twej strony poświęconej naszej „S”. Gratuluję pomysłu. Z zainteresowaniem przeczytalem Twoje wspomnienia. Obecnie mamy też wspólne hobby, rowerową jazdę MTB. Na moim kanale są filmiki z mojego ścigania się z młodymi. Pozdrawiam serdecznie i obiecuję, że jesienią podeślę nieco materiałów do tej strony.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s