PiS i odpowiedzialność zbiorowa

W każdym cywilizowanym kraju odpowiedzialność i kara zbiorowa są uważane za nielegalne i niemoralne. Według prawa międzynarodowego, ludzie mogą odpowiadać tylko za swoje własne czyny, a nie za czyny popełnione przez kogoś innego. Dlatego w każdym przypadku wina i kara powinny być orzekane i wymierzane indywidualnie.

W Polsce, niestety, jest odwrotnie. W jakimś fanatycznym widzie, rząd PiS zbiorowo karze obywateli, którzy mieli to nieszczęście, że urodzili się dawno i część swojego dorosłego życia spędzili pracując i robiąc kariery zawodowe w różnych instytucjach państwowych PRL-u. Nie ważne przy tym, co kto robił, czy swoją pracą szkodził innym, czy im pomagał, czy burzył, czy też budował Polskę, której ustrój został narzucony z zewnątrz, ale trzeba było w niej jakoś gospodarzyć i utrzymywać porządek – jakoś przetrwać do lepszych czasów.

Nie wiem dlaczego PiS tworzy ten precedens, ale może to i dobrze, bo stwarza on podstawy do tego, że im też się następny rząd zbiorowo dobierze do d*py . Co im się słusznie należy za niszczenie demokracji, wprowadzanie ustroju totalitarnego, i współpracę z awanturniczymi planami wojennymi kryminalnego państwa USA. Za narażanie Polski na konflikt zbrojny, za skłócanie narodu, za doprowadzanie do wojny domowej, za promowanie obcych agentów, za wpuszczanie obcych armii, za Targowicę, którą oni, a nie opozycja, się stali. Za zdradę Polski, za zdradę polskiej racji stanu, za zdradę idei o które „walczyła” „Solidarność”. Za to należy się przywódcom los Ceaușescu, a pozostałym przydupasom pisowskiej agentury odsuniecie od żłobu i odebranie praw emerytalnych. Zbiorowo.

Właśnie minęła kolejna rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Rocznica wydarzeń, w których, między innymi, zginęli Górnicy w Kopalni Wujek. Oni byli bohaterami bo protestowali przeciwko dyktaturze komuny i przeciwko złamaniu prawa przez rząd (tryb wprowadzenia stanu wojennego był nielegalny).

Zastanawiam się dlaczego dziś Skubiszewski ma rozprawę sądową za protest przeciwko złamaniu prawa wyborczego przez przedstawicieli rządu – Mariusza Błaszczaka, Jarosława Zielińskiego i Anny Marii Anders? Dlaczego mamy dziś w kraju około 1000 dochodzeń prowadzonych przez policję wobec ludzi, którzy protestowali przeciwko wprowadzaniu dyktatury przez PiS? Za to Błaszczak i Zieliński powinni odpowiedzieć indywidualnie, a nie zbiorowo. A komendanci policji powinni odpowiedzieć za to, że pozwolili na użycie policji do walki politycznej i kryminalizowania opozycji. Nie tłumaczy tego pretekst, że te protesty były „nielegalne”, bo były prowadzone bez upoważnienia władz. „Solidarność” też podejmowała „nielegalne” protesty i strajki bez uzgodnienia z władzami. Zadziwiające, jak sprawowanie władzy skraca ludziom pamięć, wzrok i zdolność przewidywania. Po dojściu do władzy, byli „działacze opozycyjni” sami zmienili się w partyjny beton, nie lepszy od aparatczyków komuny.

Weźmy na przykład marsze narodowców 11 listopada we Wrocławiu i w Warszawie. Chodzenie w miejscach publicznych z bronią palną (lub jej replikami) jest nielegalne.

wroclaw2

Blokowanie ulic i używanie środków wybuchowych w miejscach publicznych jest nielegalne.

warszawa3

Jednak policja na to nie zareagowała. Zaaresztowała natomiast małą grupę ludzi, którzy na chodniku, spokojnie i pokojowo trzymali transparenty.

warszawa1

Jaki z tego wniosek? Albo te marsze były zorganizowane przez PiS, może pod nadzorem służb specjalnych i wojska, i policji zakazano interweniować… albo… Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji dało przysłowiowej „pupy” i okazało się kompletnie niekompetentne. W obu przypadkach, Błaszczak i Zieliński powinni być natychmiast odwołani ze stanowisk.

Żaden rząd nie trwa wiecznie. Mam nadzieję, że następny rząd zapłaci pisowcom „praworządnie i sprawiedliwie” za ich totalitarne zapędy i że w tym celu wykorzysta otwartą przez PiS furtkę odpowiedzialności zbiorowej. Czego nam wszystkim życzę z okazji Świąt Bożego Narodzenia…

Amen.

(Zdjęcia z albumu Katarzyny Karaszewskiej)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s