Wojna o anty-Semityzm – część 1

Ostatnio z nadzwyczajną energią uaktywniły się w Polsce grupy ludzi rozsiewających agresywną anty-polską propagandę, na przykład ten FB „gotowiec”:

…a od kilku dni jesteśmy świadkami doniesień o pojawianiu się w publicznych miejscach haseł i symboli promujących anty-Semityzm.

Anty-polska histeria dzieli się na poważne zarzuty i kompletnie sfabrykowane bzdury. Pogrom w Jedwabnem niewątpliwie jest ciemną kartą naszej historii. Ale użyty w kontekście obecnej sytuacji i sporu o odpowiedzialność Polaków za Holokaust budzi poważne zastrzeżenia.

W kontekście pogromu w Jedwabnem

1000 osób? To mniej niż liczba ofiar, głównie cywilnych, podczas inwazji Izraela na Liban w sierpniu 2006 roku ( zdjęcia mam tutaj: https://wp.me/p19Kjc-3Dk ) i mniej niż liczba ofiar cywilnych podczas bombardowania przez Izrael Strefy Gazy w grudniu 2008 i styczniu 2009 roku, gdzie według raportu komisji ONZ pod przewodnictwem południowo-afrykańskiego sędziego Richarda Goldstona (Żyda), jednoznacznie stwierdzono, że Izrael popełnił zbrodnie wojenne. (The Goldstone Report: https://mideastconflict.files.wordpress.com/…/a-hrc-12… )

I to są tylko dwie z wielu takich operacji Izraela. Podobne, o różnym nasileniu, trwają od 70 lat – do dziś włącznie, mimo ponad stu rezolucji ONZ wzywających Izrael do zaprzestania okupacji terytoriów palestyńskich, przerwania blokady ekonomicznej, rozwiązania sprawy uchodźców, uznania prawa Palestyńczyków do samostanowienia, zakończenia akcji wojskowych przeciwko ludności cywilnej oraz zaprzestania polityki apartheidu i czystki etnicznej.

Nie popieram dyskryminacji, pogromów i ludobójstwa z powodów rasowych, religijnych i innych. Jeśli ludzi krytykuję to za to co robią, a nie za to czym lub kim są. Ale w ciągu mojego dość długiego życia nauczyłem się, że nie ma dymu bez ognia i zwykle bardzo trudno jest dojść co było pierwsze – jajko czy kura. Mam na to wiele przykładów opartych na faktach. Zwykle w takich sytuacjach mamy do czynienia z percepcją, choć często jest ona oparta na innych motywach niż fakty. Tu są przykłady komentarzy, które dziś rano skopiowałem z FB:

„IPN powinien stworzyć Księgę Zbrodni w której będą zawarte nazwiska i organizacje żydowskie (jak np. Juden Rate, Judische Ordnungdienste, Żydowska Gwardia Wolności), biorące czynny udział w eksterminacji Polaków oraz obywateli polskich żydowskiego pochodzenia w trakcie wojny od 1939 roku, a także po wojnie włączając w to członków NKWD i kierownictwo UB. Najwyższy czas aby pokazać prawdę historyczną i uniemożliwić wykorzystywanie HOLOKAUSTU w celach finansowych i politycznych.”

„A Żydzi nie popełniali zbrodni na Polakach w czasie II wojny? Kto mordował naszych Powstańców Warszawskich, kim byli żołnierze jednego z najstraszliwszych oddziałów Waffen SS tzw. pułk Oskara Dirlewangera. Oskar Dirlewanger – SS-Oberfurer i dowódca specjalnej jednostki karnej SS do zwalczania partyzantów, znany ze swego sadyzmu i odpowiedzialny za rozliczne zbrodnie wojenne popełnione w Polsce, Białorusi i Słowacjii.”

„A kim byli Josef Mengele, Joseph Goebbels, and Adolf Eichmann?”

„Wreszcie, jak Izrael dziś traktuje Palestyńczyków?”

Inny przykład: Mój wujek był w 1939 roku oficerem kawalerii w polskiej armii. Po 1 września jego oddział cofał się na wschód oczekując na przegrupowanie i utworzenie frontu. Po 17 września i inwazji sowieckiej ze wschodu, nadszedł rozkaz, aby polskie oddział na wschodzie się rozwiązały i w małych grupach, po cywilnemu, przedostały się do Warszawy. Po drodze do Warszawy wujek sam osobiście widział delegacje miejscowych Żydów witające z kwiatami na rogatkach naszych wschodnich miast i wsi Armię Czerwoną i ofiarujące Sowietom swoje usługi, czego wynik widzieliśmy później w kierownictwie UB na różnych szczeblach. Oczywiście, nie usprawiedliwia to mordu w Jedwabnem, ale naświetla ówczesną złożoną sytuację.

Każdy medal ma dwie strony. Moja babcia (Polka) wraz z jej mężem (Niemcem i dyrektorem Liceum niemieckiego pod Działdowem) ukrywali w swoim domu kilka rodzin i grup żydowskich, Żydów, którzy w latach wojny uciekli z transpotru kolejowego do Auschwitz (wielu uciekło na postojach za wiedzą i z przyzwoleniem niemieckich żołnierzy.) Oczywiście, ukrywając Żydów ryzykowali własnym życiem. Mój ojciec, który w tym czasie w Warszawie produkował fałszywe niemieckie dokumenty (kenkarty i auswajsy) dla Armii Krajowej, również produkował takie dokumenty dla Żydów, którym Polacy pomagali uciec z Polski. Robił to nie za pieniądze, ale w ramach akcji pomocy zorganizowanej przez AK. Kiedy dostarczał te dokumenty do domu mojej babci, poznał tam moją mamę – i stąd ja się później przypałętałem.

Od mojego ojca wiem też, że Armia Krajowa podczas okupacji niemieckiej wydawała i wykonywała wyroki śmierci na Polakach, którzy szantażowali ukrywających się Żydów, a po wyłudzeniu od nich okupu wydawali ich Niemcom za dodatkowe wynagrodzenie. W Warszawie był nawet specjalny oddział AK, który się tym zajmował.

Piszę o tym aby pokazać, że po każdej stronie, w każdej wojnie, są żli i dobrzy ludzie.

Próby produkowania przejawów anty-Semityzmu

Przykładem jest poniższe zdjęcie, które świadomie lub nieświadomie było wczoraj udostępniane na Fejsbuku, również w Suwałkach:

Zdjęcie to było publikowane z datą 31 stycznia 2018 roku pod wiele mówiącym tytułem:

„My kontra reszta świata? Przyszłość Polski według PiS”

Zdjęcie to zawiera elektroniczne metadane, między innymi następujący tytuł i podpis:

„Zbeszczeszczony grób cadyka”

„Leżajsk, 2008-03-06. Antysemickie hasła wypisali nieznani sprawcy na ohelu cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku. Do wandalizmu doszło w nocy z wtorku na środę. Policja poszukuje sprawców. – PAP/Dariusz Delmanowicz”

Jak z tego widać, jest to zdjęcie dotyczące incydentu, który miał miejsce w 2008 roku. Jest używane dziś przez kogoś komu zależy na zadymie. W oczywisty sposób, jest to próba radykalizacji nastrojów i, być może, wywołania jakichś incydentów wzdłuż linii etnicznych. Dlaczego i w jakim celu?

c.d.n.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s