Dziesięć przykazań dla wyborców

Jak wyborcy mają patrzeć na kandydatów, co w nich widzieć i o co ich pytać? Często głosujemy „na listę”, nie znając kandydatów i nie mając pojęcia o ich programie. Czas by zacząć głosować praktycznie, a nie ideologicznie. Tu są punkty, na które wyborca powinien zwracać uwagę po to aby dokonać świadomego i odpowiedzialnego wyboru:

1
Światopogląd kandydata
(Globalista czy narodowiec?)

Głównym źródłem napięć w stosunkach międzynarodowych jest dziś konflikt między globalistami i narodowcami. Ci pierwsi dążą do zniesienia odrębnych narodów i ustanowienia jednego rządu światowego. W tym celu popierają mieszanie kultur (migracje) oraz atakują wszystkie instytucje społeczne pielęgnujące narodowe tradycje i kulturowe wartości – (takie jak religia, tradycyjny model rodziny, patriotyzm, edukacja, itp.) Ci drudzy pragną zachować identyfikację i odrębność narodową, narodową kulturę oraz narodowy dorobek wypracowany przez wiele pokoleń ich przodków. Ten konflikt znajduje swoje odzwierciedlenie w ostrych kryzysach politycznych wewnątrz poszczególnych państw. Taki kryzys istnieje w USA (gdzie prezydent Trump uważany jest za narodowca), w większości państw europejskich, a także w Polsce. Ten sam konflikt leży u podłoża kryzysu politycznego między państwami zachodnimi (globalistami), a państwami broniącymi swojego narodowego statusu i swojej niezależności, (jak Rosja, Chiny, Iran, Syria, Korea Północna i ich sojusznicy). Z  tego powodu znajdujemy się dziś bliżej wybuchu trzeciej wojny światowej, niż byliśmy przed 1989 rokiem. Ten temat ma niewiele wspólnego z miastem i jego problemami, ale będzie miał zasadniczy wpływ na przyszłość Polski i dlatego warto jest poznać stanowisko kandydatów w tej sprawie.

2
Miejsce i rola Polski w świecie
(Polska mostem czy murem między wschodem i zachodem?)

Czy kandydat widzi Polskę jako most, czy jako mur między wschodem i zachodem? Konsekwencją tego wyboru jest albo pokojowe współistnienie i współpraca ze wszystkimi sąsiadami, albo globalna wojna, do której się jak dotąd konsekwentnie zbliżamy. Ten wybór nie zależy od suwalskiej Rady Miasta, ale jej skład w jakiś sposób wzmacnia jeden z obozów politycznych w Polsce, a to już ma wpływ na politykę naszego kraju i naszą przyszłość.

 3
Miejsce i rola Suwałk w Polsce
(Wizja przyszłości – kierunek rozwoju miasta i regionu)

Suwałki są dziś ośrodkiem regionu rolniczego i turystycznego. Istnieje ograniczona działalność przemysłowa, głównie oparta na przetwórstwie lokalnych surowców. Istnieje lokalny handel i usługi. Myśląc o przyszłości i o tym jak zachęcić młode pokolenie do pozostania w Suwałkach, trzeba mieć wizję miasta nowoczesnego. Przyszłość Suwałk zależy od tego jaki kierunek i jakie priorytety wybierzemy dziś. Ten region ma ogromny potencjał turystyczny, rekreacyjny i sportowy. Ze względu na swoje położenie może w przyszłości stać się ważnym ogniwem w handlu międzynarodowym. Musi nastąpić taki rozwój przemysłu i usług, który nie narazi środowiska naturalnego, ekologii i piękna suwalskiej ziemi na zniszczenie. Takie „czyste” możliwości istnieją, na przykład rozwój technologii informacyjnych, komputerowych, oprogramowania, itp. W tym celu Suwałki muszą się także stać ośrodkiem akademickim, kształcącym miejscową młodzież na potrzeby lokalnie rozwijanej działalności gospodarczej i naukowej. Nie samym chlebem człowiek żyje, trzeba zatem również rozwinąć ośrodki działalności artystycznej i kulturalnej oraz zapewnić kształcenie lokalnej młodzieży w tym kierunku. To jest oczywiście wizja długoterminowa, ale bez takiej wizji nie ma kierunku rozwoju, nie ma ciągłości i nie ma konsekwentnych planów na przyszłość.

4
Program
(Konkretne pomysły na następną kadencję)

To jest najważniejsze. Co kandydat chce zrobić dla Suwałk i Suwalczan, gdy zostanie wybrany / wybrana? Jakie działania podejmie aby przybliżyć realizację długoterminowej wizji rozwoju miasta? Co zrobi, aby poprawić sytuację dziś w kwestiach takich jak komunikacja, mieszkania, drogi, szkoły, przedszkola, żłobki, usługi socjalne, możliwości rekreacyjne, oświatę, służbę zdrowia? Jakie działania podejmie by zwiększyć bezpieczeństwo na ulicach i drogach, by eliminować przestępczość i korupcję? Jakie ośrodki i imprezy kulturalne, artystyczne i sportowe będzie promował? Ważne jest także to, aby kandydat opierał swój program na potrzebach wyborców, aby ich o te potrzeby pytał i je reprezentował w centrali, zamiast przywozić i narzucać wyborcom program swojej organizacji centralnej. Program powinien być oddolny, a nie odgórny.

5
Pieniądze
(Skąd kandydat weźmie pieniądze na realizację swoich obietnic?)

To jest ważne pytanie. Obiecywać można wszystko ale obietnice nie mogą być „puste”. Na ich realizację trzeba mieć środki, a do tego trzeba znać obecny budżet miasta. Czy kandydat ma pomysły na inwestycje i własną dochodową działalność gospodarczą miasta, która zwiększyłaby ilość pieniędzy na realizację obiecanych inicjatyw?

6
Organizacja i zarządzanie
(Jakie zmiany organizacyjne kandydat proponuje?)

Czy kandydat widzi potrzebę zmian organizacyjnych, które usprawnią zarządzanie miastem, polepszą jego wizję na zewnątrz i poprawią warunki życia mieszkańców?

7
Dorobek
(Dotychczasowa działalność i kwalifikacje kandydata)

Najlepszą prognozą przyszłej sprawności i efektywności kandydatów jest ich przeszła działalność społeczna i polityczna. Chęć do działania dla dobra innych jest coraz rzadszą cechą w naszym społeczeństwie. Ludzie, którzy wcześniej unikali takiego działania najprawdopodobniej kandydują dla własnej kariery lub dla egoistycznych celów jakiejś wąskiej grupy, a nie dla poprawy bytu innych. Tylko patrząc na przeszłe dokonania kandydata można ocenić, czy dana osoba ma predyspozycje do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji w mieście i w społeczeństwie.

8
Powiązania
(Kogo lub co reprezentuje kandydat?)

Politycy i kandydaci na polityków nie zawsze mówią prawdę. Często infiltrują oni struktury władzy aby służyć niejawnym planom pewnych sił politycznych i pewnych group interesów, zamiast służyć całemu  społeczeństwu. Mamy tego przykłady na całym świecie. Dlatego dobrze jest wiedzieć z kim się ma do czynienia i na kogo (lub na co) oddaje się głos. W tym celu należy prześledzić z jakiego środowiska pochodzi każdy kandydat, z jakimi organizacjami współpracuje, z kim się „kuma”, z kim działa politycznie, jakie ma powiązania. Wtedy łatwiej jest ustalić rzeczywiste cele ludzi, którzy zabiegają o głosy wyborców.  W małych okręgach wyborczych taka znajomość lokalnych kandydatów nie jest rzeczą trudną. Można także sprawdzić ich wpisy i zdjęcia w ich mediach społecznościowych i wyszukiwarkach. Kupowanie „kota w worku” nie jest w przypadku wyborów rzeczą mądrą.

9
Styl kampanii
(Program pozytywny, czy program negatywny?)

Styl kampanii wyborczej wiele mówi o merytorycznej wartości kandydata. Ludzie, którzy koncentrują się na tzw. negatywnej kampanii, na krytykowaniu, złośliwościach, ubliżaniu, znieważaniu, ośmieszaniu i wpinaniu „szpil” konkurentom, a unikają racjonalnej i konkretnej debaty na temat ich programu, prawdopodobnie takiego programu nie mają. W takim przypadku pojawia się pytanie – dlaczego lub dla kogo kandydują? Jakie są ich prawdziwe cele? Wyborca musi wiedzieć co chce zburzyć, ale powinien przede wszystkim wiedzieć co chce w to miejsce zbudować. Program pozytywny na przyszłość jest ważniejszy od negatywnej propagandy na temat przeszłości. To już mieliśmy wiele razy. Dlatego należy pamiętać o tym, że walka wyborcza przed wyborami powinna się przekształcić w owocną współpracę po wyborach. Nie należy tej szansy niszczyć. Kandydat, który walczy z godnością i szacunkiem dla konkurentów, to osoba, która będzie wykonywała samorządowe obowiązki z godnością i będzie umiała pracować ze wszystkimi dla dobra miasta i jego mieszkańców.

10
Osobowość kandydata
(Czy mój kandydat jest osobą pracowitą, uczciwą i godną zaufania?)

To jest także ważne. Wyborca powinien ufać kandydatom, na których głosuje. To znaczy, że wyborca powinien wiedzieć, a nie tylko wierzyć, że dany kandydat jest osobą pracowitą, uczciwą i godną zaufania. Dlatego wyborca powinien znać kandydata, który chce go reprezentować. Znajomość środowiska, rodziny, życiorysu i charakteru kandydata jest w tym celu konieczna. Taką wiedzę o kandydacie jest łatwiej uzyskać w małych miastach gdzie wszyscy wszystkich znają „od dziecka” i bezpośrednio, lub przez wspólnych znajomych. Warto jest poświęcić trochę czasu przed głosowaniem na ustalenie tych okoliczności.


Na zakończenie chcę wszystkich zachęcić do głosowania według własnego sumienia i rozsądku. Wyborcy nie powinni się sugerować publikowanymi w mediach wynikami ankiet popularności różnych partii i koalicji. Te są często zwykłą propagandą obliczoną na manipulację opinii publicznej.

Istnieje również możliwość, że koalicja lub partia, która przegra wybory, albo jakaś związana z nią organizacja, będzie  kwestionować ich wynik w celu wywołania zamieszek i doprowadzenia w ten sposób do przewrotu politycznego. Bądźcie tego świadomi i nie dajcie się w takim przypadku wyciągać na ulice. Jeśli do tego dojdzie, taka sytuacja będzie próbą obejścia Konstytucji, a nie jej obrony.

W jednym ze swoich słynnych przemówień prezydent Stanów Zjednoczonych John Kennedy tak zaapelował do wyborców:

„Nie pytajcie co wasza Ojczyzna może zrobić dla was. Raczej zapytajcie co wy możecie zrobić dla waszej Ojczyzny.”

Wystarczy zastąpić słowo „Ojczyzna” słowem „miasto” i odkryjemy drugą stronę medalu, drugi element wyborów, drugi niezbędny warunek powodzenia każdej ludzkiej społeczności. To droga dwukierunkowa. Obywatele czerpią korzyści z działania tzw. władz, a władze czerpią swoją siłę i swój program z poparcia i wkładu obywateli. Tylko taka współpraca może zaowocować sukcesem dla wszystkich.

Życzę wszystkim uprawnionym do głosowania Suwalczanom rozsądnych, i owocnych wyborów.


Ten tekst został spisany na podstawie korespondencji z kandydatem na Radną Miasta Suwałki, Katarzyną Karaszewską. Jej program, będący częścią programu Koalicji Obywatelskiej PO, .N i Inicjatywy Polska, w ramach której Katarzyna startuje w suwalskich wyborach samorządowych 2018, będzie opublikowany w drugiej połowie września. 


Lech Biegalski – w latach 1980 – 83 był jednym z założycieli „Solidarności” w byłym województwie suwalskim i pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu Pojezierze N.S.Z.Z. „Solidarność” w Suwałkach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Polityka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s