Rozprawa w procesie suwalskim odroczona do 5-tego kwietnia 2018

(Wideo: Adam Wiśniewski, Wolne-Media.pl)

Dziś SSR w Suwałkach Tomasz Szeligowski odroczył kolejną (14-tą) rozprawę w procesie suwalskim do 5 kwietnia 2018 roku. Jakie były tego odroczenia powody, możemy się domyślać. Uczestnicy i obserwatorzy procesu powołują się na możliwość „anonimowego doniesienia o popełnienu przestępstwa” oraz na możliwość toczącego się postępowania wyjaśniającego w sprawie zarzutów pod adresem sędziego Sowula. Inną możliwością jest toczące się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Dominikowi Czeszkiewiczowi. Jeszcze inną – próba odwlekania sprawy aż do jej przedawnienia, co może być opcją wygodną dla władz. Nikt na sto procent nie wie skąd ten „wiatr” powiał, choć wszyscy wiedzą, że jakiś wiatr musiał powiać, choć do wiosny i do odwilży jeszcze daleko.

(Wideo: Adam Wiśniewski, Wolne-Media.pl)

Dla mnie wygląda to na decyzję polityczną, którą obecnie usiłuje się wprowadzić w życie dopasowując do niej jakieś formalno-prawne fundamenty. Jaka to decyzja – dobra, czy zła – nie wiem. Być może liderzy partii Prawo i Sprawiedliwość doszli do wniosku, że negatywne skutki procesu suwalskiego zaczynają im szkodzić politycznie, zwłaszcza w obliczu zbliżających się wyborów.

Za taką interpretacją przemawiają niedawne zmiany personalne na wierchuszce PiS-u oraz obecne „kłopoty” Jarosława Zielińskiego. Kilka dni temu partia Platforma Obywatelska złożyła oficjalny wniosek o dymisję Zielińskiego z jego funkcji w MSWiA. Były również doniesienia o wewnątrzpartyjnej dyskusji w PiS na temat dalszej kariery Zielińskiego – czy ma  on pozostać w MSWiA, czy być przesunięty do Ministerstwa Edukacji? Być może „zasłużona” emerytura byłaby najlepszym rozwiązaniem dla PiS-u?

Siedem dni temu (12 lutego br.) wysłałem do wszystkich posłów na Sejm RP email następującej treści:

Drodzy Posłowie,

Aby nie zabierać Wam zbyt wiele czasu, poruszę tu dwie sprawy. Moim zdaniem jest ważne, abyście się z nimi zapoznali. Z góry dziękuję za Wasz czas i uwagę.

Sprawa nowelizacji Ustawy o IPN oraz stanowiska rządów USA i Izraela w kwestii tzw. odszkodowań za mienie utracone przez polskich Żydów w wyniku II Wojny Światowej:

List do glównej organizacji amerykanskich Indian (do wiadomości rządu Autonomii Palestyny) – https://wp.me/p6zxst-1p1

Sytuacja w Podlaskim – adresuję to szczególnie do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego:

Panie Kaczyński, niech Pan coś zrobi z Jarosłwem Zielińskim, który zabłąkał się tak daleko w powikłania formalno-prawne i moralne związane z tzw. procesem suwalskim, że w opinii publicznej zaczął więcej szkodzić reputacji i interesom partii Prawo i Sprawiedliwość, niż im pomagać. Ja osobiście nie popieram PiS ani żadnej innej partii politycznej w Polsce, bo od 34 lat mieszkam w Kanadzie, ale tego typu zjawiska jak proces suwalski i związane z nim zachowanie się Zieliskiego bardzo szkodzą dobremu imieniu Polski za granicą.

Pan może to naprawić i mam szczerą nadzieję, że Pan z tej okazji skorzysta.

Symbol (nie)zawislosci – WIDEO i KOMENTARZ – https://wp.me/p6zxst-1oh

Rekonstrukcja rzadu Mateusza Morawieckiego – https://wp.me/p6zxst-1nS

Z wyrazami szacunku,
Lech Biegalski

Być może ten email także w jakimś niewielkim stopniu przyczynił się do próby rozładowania politycznego napięcia wokół procesu suwalskiego. Z małych cegiełek buduje się przecież wielkie domy, a takich „cegiełek” mogło być wiele. Mam nadzieję.

Co przyniesie przyszłość – zobaczymy. Sprawa może zostać przeniesiona do innego sądu, w innym okręgu wyborczym. Moim zdaniem, najlepszym rozwiązaniem dla obu stron byłoby oddalenie oskarżenia i zamknięcie sprawy. To mogłoby się stać po przesłuchaniu zamieszanych w tą sprawę polityków i wykazaniu, że obie strony, podczas otwarcia wystawy o armii gen. Andersa, popełniły „drobne” wykroczenia oraz, że politycy złamali prawo pierwsi, czym dali pretekst do protestu obwinionych. W ten sposób wilk byłby syty i owca cała.


Na ten sam temat:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s